Десницата в никакъв случай не бива да подценява мобилизационните способности на БСП, зяви в интервю за „Животът днес“ президентът Пеър Стоянов (1997-2002), който е президент и на Центъра за глобален диалог и сътрудничество във Виена. Ниският резултат на БСП се дължи не на разочарованието на симпатизантите от партията – там привързаността е до живот, а на липсата на адекватност на партийния лидер Станишев, каза той и добави: „Чух със собствените си уши по време на кампанията разпалено да обяснява, че най-важната задача на неговата партия била... да не допусне Бойко Борисов отново на власт. Най-важната цел на една лява партия трябва да бъде увеличаване на работните места, на заплатите, социалните реформи (друг е въпросът по какъв начин може да стане това), а Станишев превърна партията в инструмент за справяне с Борисов. Личната му обсебеност от Бойко Борисов отне много от авторитета му на лидер, а надутата му реторика – неговата и на няколко „другарки“ около него, направи картината почти комична“, посочи още Петър Стоянов.
Помолен да коментира резултатите от евроизборите, президентът седесар каза: „Разликата между ГЕРБ и БСП е наистина впечатляваща и неочаквана за мнозина. Тази преднина на ГЕРБ обаче ги легитимира като най-влиятелната политическа сила вдясно и занапред всички други десни партии ще трябва да се съобразяват с този факт. Досега за ГЕРБ се говореше все още като за временно, дори екзотично явление в нашия политически живот, но след тези избори перспективите за всяко ново правителство без БСП ще се свързват неизменно с ГЕРБ. Това ще доведе до преоценка на цялото дясноцентристко пространство“, убеден е той.
На въпрос дали президентска република може да бъде изход от честите патови ситуации в Народното събрание, Петър Стоянов посочи, че благоденствието на една държава не е пряка функция от формата на управление, а от зрелостта на хората, които живеят в нея. Сред държавите, които даваме обикновено за пример, има и монархии, и типични президентски републики като Франция, и държави, в които президентът има чисто формална роля, като Германия, каза той и продължи: „А на нас упорито ни внушават, че за всичко е виновна държавата, противопоставяйки лошата, алчна и корумпирана държава на работливите, честни и почтени българи. Това е елементарен и дълбоко непочтен флирт с българския народ, защото държавата не е автономно понятие, държавата – това е начинът, по който управляваме своя живот“, посочо президентът и коментира още, че България вече е част от Европейския съюз и трябва да престанем с наивното предлагане на посредническата си роля като мост между Европа и Русия. Да се зъбим на Русия е смешно и е израз на политически провинциализъм. Но да защитаваме достойно и сдържано националните си интереси сме длъжни. Лашкането от раболепно русофилство до необуздано русофобство е израз на дълбок комплекс и час по-скоро трябва да скъсаме с него. А точно това се видя по време на украинската криза, заключи той.
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,