Европейската комисия е коректен партньор на България в рамките на Механизма за сътрудничество и оценка и показва обективно проблемите, пред които сме изправени. Това заяви президентът Росен Плевнелиев пред представители на българските медии в Брюксел, след като участва в конференцията на Центъра за европейски политически изследвания като основен говорител на тема „Върховенството на закона в ЕС“, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Държавният глава отново подчерта, че председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер е заявил амбицията си да преустанови действието на Механизма за сътрудничество и оценка за България до края на мандата на сегашната комисия. „За да се случи това обаче, зависи само от нас. Трябва да завършим реформата в съдебната система, която не търпи отлагане, и не заради Европейската комисия, а защото това очакват българските граждани“, подчерта още президентът. В бъдеще подобен механизъм за наблюдение на спазването на върховенството на закона може да бъде въведен спрямо всяка държава от ЕС, отбеляза още президентът Плевнелиев и добави, че ефективното правораздаване и демократичните ценности
не могат да бъдат приети за даденост.
Държавният глава беше категоричен, че страната ни е подобрила значително работата си с европейските фондове през последните години. Според оценката на Европейската сметна палата България не е сред страните от ЕС, в които са регистрирани най-големи злоупотреби с европейските фондове, а през периода 2007-2013 г. страната ни е управлявала европейските средства много по-добре, в сравнение с много от своите партньори. „Одитът за България показва, че допуснатите нарушения в усвояването на средствата от ЕС са в рамките на 3%, докато за други държави е между 10 и 15 %. Това ни дава основание да кажем, че допускаме по-малко корупция и сме по-прозрачни при управлението на европейските фондове“, посочи президентът.
България е успяла да изгради ефективна администрация, която работи за усвояването на европейските фондове, заяви още държавният глава и изрази очакването си за фискалната рамка 2007-2013 г. да бъдат усвоени над 85% от предвидените за страната ни средства. Президентът подчерта, че България има какво да подобри в работата си, но е постигнала не малко и разчита на партньорството на Европейската комисия, за да отстрани допуснатите пропуски.
Доверието на Европейската комисия и заявката за партньорство с България са били потвърдени по време на срещите на държавният глава с председателя на Комисията Жан-Клод Юнкер и с председателя на Европейския съвет Доналд Туск в Брюксел. „Това беше недвусмислено потвърдено както в случая с „Южен поток“, така и за управлението на европейските фондове и със своята коректна позиция доказахме, че сме готови да защитаваме европейските ценности и правила“, посочи президентът.
В отговор на въпрос държавният глава беше категоричен, че даването на обективна оценка за кризата в Украйна не би трябвало да води до разделение в българското общество. „Трябва да си даваме сметка кой спазва и кой нарушава международното право. Мирът е възможен, само когато се спазват правата на човека и правилата“, посочи президентът. Според него мирът в Европа ще бъде застрашен ако една държава със силата на оръжието може да превзема и анексира чужди територии. „Моята позиция не е „против“ някого, а е “за“ върховенството на закона и „за“ спазването на правилата“, заяви още държавният глава.
Президентът припомни, че България вече е изпитвала сериозни негативи от споровете между Русия и Украйна за пренос на природен газ и това налага на страната ни да търси енергийна диверсификация. „Можем да постигнем това чрез Европейския енергиен съюз, но и чрез усилията си да изградим газовите връзки със своите съседи, да либерализираме пазара и да дадем възможност за алтернативни доставки“, заяви Росен Плевнелиев. Държавният глава отново подчерта, че в Стратегията за създаване на Европейския енергиен съюз, регионът на Югоизточна Европа е определен като приоритетен по отношение на диверсификацията, „което означава, че българските институции са свършили добре своята работа и са защитили националния интерес“.
Още от България
Николай Денков: Лорер и Божанков гласуваха в полза на Пеевски
Той посочи, че ПП-ДБ продължават да гледат напред и изрази увереност, че „големите битки се печелят само от бойци, които са част от отбора“.
БНБ: Реалният растеж на БВП през 2024 г. ще бъде 2,2%
С изчерпването на дезинфлационното влияние на външната среда се очаква инфлацията да се ускори до 2.5% в края на 2025 г. и да възлезе на 2.4% в края на 2026 г
Мехмед Дикме: На ракия или уиски Доган вземаше решения срещу България
"Доган има своята роля, влезе в историята на страната, но за голямо съжаление името му ще бъде изчегъртано"