Той подчерта, че ветото, което налага е частично. Президентът приема текстовете, с които се предвиждат 40 млн. лева за социални нужди. Той обаче не вижда в приетия актуализиран бюджет сериозна заявки за политики по отношение на конкурентността, заетостта и растежа на икономиката, което е най-важно.
Освен това държавният глава бе категоричен, че не приема правителството и управляващото мнозинство да спекулират с тежкото социално положение на хората и да се мотивират, че затова актуализират бюджета и искат да емитират дълг. В действителност много малка част от увеличената разходна част на бюджета и от взетия заем ще отидат за социалното слабите групи в обществото.
Президентът критикува правителството, че завишава разходната част, но в същото време не е направило нищо сериозно, за да подобри приходната част и събираемостта. Според него Агенция Митници, данъчната администрация и ДАНС през последните месеци не работят ефективно и това вероятно ще продължи и през есента.
Росен Плевнелиев изтъкна още, че тези текстове от актуализирания бюджет, които не подкрепя са свързани с факта, че по принцип се говори, че трябва да бъдат разплатени средства на бизнеса, но без да се посочва конкретно на кой какво се дължи и как ще бъде изплатено. Той смята за недопустимо да се говори само за разплащане с бизнеса, а да не се съобщава нищо за общините, за дълговете, които трупат и за отношението на правителството към тях. Според държавния глава буди съмнение и желанието да се трупат пари в неясен резерв. Той е категоричен, че налага вето и в частта за тегленето на заем от 1 млрд. Лева.
Не съм против да се вземе заем от 1 милиард, а той може да бъде и 2 милиарда. Но въпросът е как ще бъде използван. Аз съм противник тези пари да отидат за текущи разходи. Бих подкрепил всеки заем, ако той ще гарантира икономически растеж, защото чрез него ще можем да заделим пари, с които да върнем заема, а не да го прехвърлим на децата си.
Президентът напомни, че налагането на вето върху бюджета не е прецедент и това свое конституционно право е бил упражнил и президентът Желев през 1996, когато отново ни управляваше социалистическото правителство на Жан Виденов.
Плевнелиев предупреди, че и занапред ще действа само с аргументи и със законови средства, въпреки че срещу него се води негативна кампания, която го очерва и дискредитира. Той призна, че през последните седмици е чул и видял за себе си много небивалици, без нито един сериозен аргумент или доказателство.
Изкараха ме, че имам три любовни, каквито нямам, че съм обрал немските си партньори с милиони, че имам тайни офшорни сметки, в което няма и грам истина. Последно ме обвиниха, че съм тъмна сянка на в пенсионния сектор. И всичко това се прави, защото се възпротивих 2 млрд.лв. на българските пенсионери в пенсионен фонд “Доверие” да потънат в една британска фирма с 14 паунда капитал.
Държавният глава посочи, че зад кампанията срещу него стои една медийна групировка, но това няма да го спре да изпълнява разписаните от Конституцията задължения и отговорности. Той обяви, че трите големи стълба на демокрацията – пазарната икономика, ориентирана към средния и малък бизнес, медиите и правораздаването, се намират в криза, че на болни. Затова ще инициира открити дебати и по трите теми съвместно с европейските ни партньори.
Следете с Фактор
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
- 21:23, 23 Ноември, 2024
Орбан: На 12 декември вътрешните министри на ЕС ще подкрепят София и Букурещ за Шенген
- 20:50, 23 Ноември, 2024
Още от България
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас
ИТН: Не гарантираме, че Силви Кирилов ще откаже номинация за премиер, ако оглави НС
"Трябва да си гарантираме служебен кабинет, неподвластен на ГЕРБ-СДС и ДПС-НН"