26 Ноември, 2024

Плевнелиев: Въвеждането на еврото е стратегическа цел за България

Плевнелиев: Въвеждането на еврото е стратегическа цел за България

Стратегическа задача пред всички нас е въвеждането на еврото, каза президентът Росен Плевнелиев по време на церемония в БНБ. Постигането на тази задача изисква последователни политики за ефективна интеграция в европейското пространство на споделени ценности и общ пазар, добави държавният глава. Вярвам, че институциите ще отстояват интересите и мястото на страната ни и по отношение бъдещето на ЕС и еврозоната, каза още Плевнелиев.

Президентът се включи в церемонията по встъпване в длъжност на Елица Николова като член на Управителния съвет на БНБ. Николова, която е досегашен секретар на президента Плевнелиев по икономика, развитие на регионите и инфраструктура, влиза в УС на БНБ от квотата на държавния глава, на мястото на Стати Статев, чийто втори мандат изтече.

Държавният глава заяви, че на фона на световната икономическа, финансова, дългова криза и рекордния брой кризи по света, България стои добре благодарение на своето членство в ЕС и НАТО, балансираната и принципна външна политика, както и стабилната финансова система, в основата на която е консервативната политика и строгите банкови регулации на БНБ.

БНБ е пример, че когато има стабилност и предвидимост, институциите могат да работят ефективно, ползват се с доверието на обществото и постигат значими и видими за всички резултати, посочи президентът. Той отбеляза, че днес БНБ е изправена пред сериозни и отговорни задачи - да бъде завършен прегледът на качеството на активите и стрес тестовете на българските банки, както и да бъде изпълнен приетият от УС на Централната банка План за реформиране и развитие на банковия надзор.

Президентът посочи още, че през миналата година се наблюдават положителни тенденции в банковата ни система - тя е стабилна, отчита растеж на балансовите активи и на депозитите, както и подобрение на ликвидността и капиталовата позиция.

Преди година (1 юли 2015 г.) правителството създаде Координационен съвет за подготовка на България за членство в еврозоната с председател министъра на финансите. Президентът Росен Плевнелиев тогава постави като цел влизането в "чакалнята" на еврозоната (ERM 2) до средата на 2018 г.

В началото на юни 2016 г. ЕЦБ констатира в доклад, че от седемте страни, които искат да се присъединят към еврозоната, нито една не отговаря на всички критерии за това, включително и България. Като цяло икономиките на тези страни се намират на здрава основна, но техните закони не са в съответствие със стандартите на ЕЦБ. Остават в сила несъвместимостите по отношение на независимостта на централните им банки - по-специално институционалната и финансовата им независимост, както и личната независимост, се посочва в доклада.

Сподели:
Слънчев и малко по-топъл вторник

Слънчев и малко по-топъл вторник

Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°

„БСП – Обединена левица” се среща с пет формации, търси изход от кризата

„БСП – Обединена левица” се среща с пет формации, търси изход от кризата

Отваря се път за плаващи мнозинства и нелегитимно влияние върху депутати, без ясни приоритети

Стартира новата пленарна сесия на Европейския парламент -  три  важните теми за България

Стартира новата пленарна сесия на Европейския парламент - три важните теми за България

Очаква се членовете на ЕП да призоват Съвета на ЕС да финализира присъединяването на България и Румъния към сухопътния Шенген