Президентът Румен Радев започва опасна игра със самия себе си. Заиграването с темата за корупцията, с която обещаваш да се бориш е опасна, защото хората ще очакват резултати. Това заяви в "България сутрин" на Bulgaria ON AIR политологът Евелина Славкова.
Повод за думите й бе визитата на държавния глава при българите в Чикаго, САЩ, където Радев обеща, че в негово лице "отстъпление по тази темата няма да има", както и че ще "направи необходимото за промяна в Закона за референдумите, като внесе идеята за второто в Народното събрание".
Журналистът Георги Коритаров, също гост на Bulgaria ON AIR, представи словесно хронология на президентите в България, които са обещавали да борят корупцията в страната:
"След неговото избиране през 1992 г., президентът Желю Желев в първото си обръщение пред парламента постави като основна темата за корупцията. Оттогава няма Президентска институция, за която тя да не е била доминантна. Емблематично бе заявлението на Петър Стоянов през 1999 г., когато президентът (1997 - 2002 г.) посочи, че корупцията е повсеместна по всички етажи на властта, включително и на Националния изпълнителен съвет (НИС) тогава", разказа Коритаров.
Той продължи хронологията си с опитите и на президента Георги Първанов (2002 г. - 2012 г.) в началото на втория си мандат да ситуира в рамките на прокуратурата звено за борба с корупцията по високите етажи на властта, но, отсече журналистът, президентът няма право на законодателна инициатива, освен иницииране на промени в Конституцията.
"Борбата срещу корупцията, както и идеята за внасяне на промяна в Закона за референдумите е чист популизъм", категоричен е Георги Коритаров.
Евелина Славкова подкрепи думите му, като визира анализи, които нареждат темата за корупцията сред трите най-популярни в страната, които могат да генерират политически потенциал, но заиграването с нея е опасна, предупреди тя.
"Борбата срещу корупцията, както и идеята за внасяне на промяна в Закона за референдумите е чист популизъм", заяви Георги Коритаров
Фактор Фактор
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство