"Реформаторите са постигнали по-малко от очакваното от привърженици (и недоброжелатели) и повече от това, което е възможно - 23-ма депутати в парламента." Това коментира в блога си политологът Даниел Смилов - програмен директор на Центъра за либерални стратегии.
Според него присъствието на Реформаторския блок в управленския формат е все още е важно за неговата обществена легитимност, защото не трябвало да се забравя, че в 43-тото Народно събрание има доста други математически възможни комбинации дори за конституционно мнозинство, които си остават неприемливи.
"И накрая, РБ в управлението прави определени, макар и не всички, договорки между останалите невъзможни или изключително трудни", отбелязва политологът.
По думите на Смилов в повечето области реформаторите успяват да артикулират идеи и да предложат разпознаваема политика. Темповете на приемането й на законодателно ниво обаче е различно и в повечето случаи по-бавно от необходимото.
Конституционната поправка не може да се случи без опозицията (ДПС в частност) и се очаква тя да бъде използвана от Движението за максимално забавяне и дори разводняване на идеите на РБ (не само в съдебната сфера). Но с постоянство и дисциплина и това може да бъде преодоляно, особено ако Блокът успее да мобилизира зад себе си значимия обществен ресурс подкрепящ съдебната реформа. Това може да стане и с помощта на партньорите от ЕС, изтъква Смилов.
"Най-сериозно изоставане има по разплитането на аферата "КТБ" и изясняването на ролята на институциите в нея. Докладът на парламентарната комисия в най-добрия случай е отлагане на сериозните въпроси. В тази област реформаторите действат под възможностите си", отбелязва той.
От РБ можели да използват план "Б", ако премиерът Бойко Борисов продължава да разчита на различни мнозинства в парламента, за да прокарва различни законопроекти, по които няма единно мнение между ГЕРБ и реформаторите.
При блокиране на някоя от важните реформи – било съдебна, здравеопазване, антикорупция и т.н., РБ има на разположение червеното копче EXIT. Така ще се получи RBexit.
В момента той е шумно желан от част от медиите – фалирали или не. Но дори и тяхната цел е по-скоро да отслабят и очернят Блока, отколкото наистина да предизвикат правителствена криза, твърди политологът.
Той отговаря с "По-скоро не" на въпроса дали очаква преструктуриране на мнозинството след местните избори.
"ГЕРБ и ДПС ще се представят добре, защото са притежателите на "изборни машини" в момента. Докато тази на БСП е за сериозен ремонт. Но основното, което пречи на една коалиция ГЕРБ-ДПС, не е липсата на избиратели. Те и сега имат предостатъчно. Пречката е липсата на елементарна критична рефлексия на ръководството на ДПС върху ролята му в епизодите "Орешарски" и "КТБ", казва Смилов.
Другата пречка били обществените съмнения в нелегитимни свързаности между това ръководство и ГЕРБ. Нищо от това няма да се е променило след местните избори, какъвто и триумф на "машините" да бъде отчетен.
Реформаторите трябва да защитят позициите си като обществена продкрепа. Надеждата на опонентите им е те просто да "изчезнат" на тези избори. Ако лидерите на РБ не са приготвили някакъв подобен фокус "а ла Худини", това едва ли ще стане, заключава политологът.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.