25 Ноември, 2024

Политологът Ал. Маринов: Програмата на правителството е полуапокрифна

Политологът Ал. Маринов: Програмата на правителството е полуапокрифна

Това заяви политологът Александър Маринов по повод утрешната извънредна дискусия във връзка с актуализацията на бюджет 2013 г.

По думите му, в този парламент винаги може да се намерят два гласа, които не достигат.

„Аз смятам, че има неща, които са свързани с дейността на правителството, с неговата програма, която си остава полуапокрифна или полуофициална, които трябва да бъдат обсъдени и там вече нещата не се решават от един или два гласа повече или по-малко, или от някакви комбинации между партийните централи и лидери. Това е технически въпрос за мен по-скоро”, коментира пред Фокус Маринов.

Според него обаче протестът срещу правителството е загубил енергията си и се е превърнал в карнавал и купон. „Хубаво е хората да си изразяват мнението и да протестират, въпросът е, че трябва да има някаква цел и конкретни очаквания. Но мисля, че има нещо важно. Едно управление не може да работи нормално, когато е под обсада, не може да се управлява по този начин, защото, колко са непосредствено протестиращите не е толкова важно, има много повече хора, които задават основателни въпроси. Защо някои неща не стават или защо пък други стават? Загражденията не могат да бъдат основа за добро управление. Очевидно има натрупано голямо недоверие към това управление, за много голяма част от това недоверие самото управление си е виновно. Не е въпросът какво ще се случи във вечерта на гласуването на актуализацията на бюджета или колко точно ще бъдат хората навън. Въпросът е, че има бариера между правителството и обществото и тази бариера, ако не бъде преодоляна, това правителство няма как да си свърши работата, която е нужна на обществото. Аз не казвам колко време ще издържи. Мисля, че ще се съгласите, че за едно правителство не може да бъде самоцел да се задържи по-дълго или дори до края на мандата. Големият въпрос е каква работа ще свърши? И тук започват съмненията”, категоричен е политологът.

Според него неявните планове са правителството да издържи до изборите за Европарламент догодина през май, когато било по-естествено да бъдат направени. Той обаче не изключва и други варианти, като този – кабинетът да изкара целия си мандат. „Но според мен целта минимум е да не се допусне да бъде пометено управлението. Дали ще успеят не знам, защото сега е добре, но ще дойде есента, зимата, тогава ще видим други проблеми, вероятно и друго лице на протеста” казва още Маринов.

Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.