"Не медийните коментари, а фактите помагат да получим ясна представа за събитията в Турция. Интерпретациите на медиите, свързани с различни среди и кръгове се съобразяват с различните интереси – дипломация, международни отношения, така че трябва да четем някъде между фактите и коментарите", заяви пред БНР проф. Ивайло Знеполски:
"Изследвал съм в основи създаването на двата основни исторически типа тоталитаризъм – сталинизмът и националсоциализмът в Германия. Виждам, че някакви предпоставки за сравнение са налице, от една страна - на логиката на процесите, от друга – на характеристиките, които започват да се налагат върху характера на политическата система в нашата южна съседка, коментира проф. Знеполски.
"Виждаме през последните дни, че Ердоган общува директно с масите. Имаме една релация вожд-маси, няма парламент, няма партии, няма други междинни звена. Това е характерен елемент за наличието и логиката за установяване на тоталитарни тенденции", смята той.
"В Турция наблюдаваме раждането на една идеология, която е свързана с национализъм и с религията. Характерно е, че светските елити са поставени под въпрос, а имамите и религиозните представители не само отправят призиви за подкрепа, но и отказват погребения на убити метежници. Това означава, че има връзка между политическа идеология и религията, т.е абсолютно е нарушен светският елемент във функционирането на модерното общество", допълни проф. Знеполски.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас