Това обясни по Нова ТВ математикът проф. Михаил Константинов. Той обаче е категоричен, че ако се въведе електронното гласуване това ще даде шанс на близо 1 млн. българи, живеещи в чужбина да се включат в изборите. До сега общо са участвали около 100 хил.
Шанс да дадат своя глас ще имат и 300 хил. сънародници, които са с увреждания и не могат да напускат домовете си. Големият печаливш от чужбина до сега са били ДПС, които взимат по 5 мандата и ГЕРБ, които си докарват до два. Вотът от чужбина ще намали позициите на БСП. Големият печеливш от мажаритарното гласуване е ГЕРБ, голямата партия обира този вот, коментира още Константинов.
Според проф. Георги Близнашки едно малко разместване на пластовете ще даде до едно ново представителство, различно от днешното деформирано мнозинство. След като се проведе референдумът тепърва ще започне дебата, кое как да се случи, но смисълът на демокрацията е да се даде право на гражданите. Ако се въведе мажоритарният вот ще се издигне нивото на депутатите, няма да има пълнеж в листите , а авторитетни хора, които няма да мълчат на лидерите си. Но си даваме сметка, че 100% мажоритарна система няма да се наложи, вариантът е 1990 – 50:50 за двете системи – мажоритарна и пропорционална, посочи конституционалистът. Близнашки и Константинов са сред инициаторите да стартира подписка за провеждане на референдум за гласуването, след предложението на президента.
Още от България
Изпълнителната комисия на ГЕРБ заседава - ще има ли решение за преговори с ПП-ДБ?
Поканата отправи лидерът на партията Бойко Борисов, от коалицията поставиха две условия
Тодор Тагарев: Нищожна е вероятността Путин да използва ядрено оръжие, знае какво го очаква
Сигурността на балтийските страни не е отделен проблем от тази на Европейския съюз, категорична е Раса Юкниявичене
Пеевски: Някой се опитва да плаши общините с орязване на бюджетите им, няма да го позволим
Грижата и отговорността на държавата към хората минава през грижата за общините и тяхното благосъстояние, което за нас е ангажимент и отговорност