Три неправителствени организации за защита на животните - Фондация "Вземи ме вкъщи“, Сдружение "РПЦ - На ти с природата" и Сдружение "Приятели за животните“, се обявиха в защита на конната база в Борисовата градина, чието преместване или премахване фигурира във всички проекти, участващи в конкурса за устройствена концепция на парка. Решението къде ще бъде базата ще бъде взето на 10-и юли, когато ще стане ясно каква ще е цялостната концепция на Борисовата градина. Представители от Столична община предлагат на първо четене конете да бъдат закарани в Ловния парк. Служители на базата обаче не вярват, че ще бъде построено ново съоръжение и се притесняват за съдбата на животните.
Становището на трите организации пък е подадено в регламентирания срок в Направление "Архитектура и градоустройство" към Столична община. Документът е изпратен и на всички членове на журито, оценяващо проектите за устройствена концепция на столичния парк "Борисова градина“, на столичния кмет Йорданка Фандъкова и главния архитект на София Петър Диков.
Организациите изразяват своето несъгласие с предложенията в конкурса за устройствена концепция за опазване и развитие на Парк "Борисова градина", като акцентират върху факта, че сред всички екипи цари пълно единомислие по отношение премахването и преместването на конната база. Задава се и въпросът има ли и външни фактори, които са допринесли за възникването на тези идеи за освобождаване на терена.
Неправителствените организации се спират на значимостта на съоръжението за софиянци и гостите на столицата, както и на мястото на подобни конни бази в някои от най-забележителните градове в света.
"Конюшните на Хайд Парк са част от забележителностите на английската столица. В един от най-посещаваните от туристите и местните жители лондонски паркове, целогодишно се предлагат уроци по езда за деца и възрастни. Паркът Фонтебло дава основание на Париж с гордост да се нарича "световна столица на конете“, казват от НПО-та.
"Дълбокото разбиране за значението на изброените конни съоръжения несъмнено е базирано не само на почитта към традициите, но и на осъзнаването на важността на контактите на хората с благородните животни", твърдят още организациите. Според тях за много възрастни и за повечето деца, срещите с конете в Борисовата градина са единствен контакт и възможност за опознаване на тези забележителни животни. В последните няколко месеца, през които конната база е затворена за ремонт от новите наематели, гледката на плачещи деца пред заключената порта е честа и затрогваща. Децата чакат и молят поне да видят своите любимци – понитата Принц, Марта, Бети и "големите коне“.
В становището се подчертава, че нееднократно през годините на своето съществуване, конната база в Борисовата градина е посрещала на територията си деца със специални нужди. С оглед социалната роля и ангажименти на всяка община, авторите на становището акцентират на нереализираните възможности на съоръжението да разработи и предлага специални програми по хипотерапия. Хипотерапията е ефективна лечебна гимнастика за деца с увреждания, при която основно средство е общуването с конете и ездата.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."