По думите му подготовката на кадри за българското председателство на ЕС през 2018 г. трябва да започне максимално бързо поради това, че бройката на нужните ни кадри засега е силно недостатъчна. Това е една от причините да започваме да губим темпо като държава, обясни Райков.
За целта министерствата, които имат служители в Брюксел, трябва да ги ротират "максимално динамично", за да се осигурят повече подготвени кадри.
Работата в Брюксел е привлекателна за чиновниците заради високото заплащане. Но до нея в много случаи достигат близки до политическата власт хора, а не професионалисти – една практика, която трябва да бъде променена.
Служебният премиер заяви, че всички министерства трябва да си формират собствени програми и визия за начина, по който ще се формират кадри за 2018 година.
Той коментира, че не може да се подготвят добре кадри за две години и трябва отсега да се мисли за председателството. Още повече, че България има амбицията да направи едно успешно председателство, подчерта още Райков.
Toй каза още, че договорът за партньорство на България с Европейския съюз за следващия програмен период 2014-2020 г. трябва да бъде подписан най-късно през есента.
На 15 април служебният кабинет изпрати черновата на документа в Европейската комисия. В края на май пък предстои работна среща с представители на Брюксел по документа. По думите му едва когато има някакъв окончателен вариант, договорът за партньорство ще бъде подложен на публично обсъждане. Със сигурност документът няма да остане встрани от общественото внимание, каза служебният премиер.
Документът дава отговор и за какво страната ни ще похарчи договорените от правителството на ГЕРБ над 15.2 млрд. евро безвъзмездна помощ от Европейския съюз.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.