Напълно вероятно е в последния момент при избора на генерален секретар на ООН да се появи нов кандидат, който въобще не е участвал в досегашните гласувания в Съвета за сигурност. Ако България реши да смени досегашния си кандидат за поста и издигне Кристалина Георгиева, което е нейно суверенно право, тогава ще решаваме, изхождайки от новата ситуация, че ще има нов кандидат.
Това заявява в интервю за агенция "Интерфакс" заместник министърът на външните работи на Русия Генадий Гатилов, цитиран от mediapool.bg. Интервюто е озаглавено "При избора на генерален секретар на ООН са възможни изненади", въпреки че на тази тема е посветена относително малка част от него. Разговорът с руския заместник-министър е за очакванията му от започващата в Ню Йорк годишна сесия на Общото събрание на ООН и най-вече на сирийската тема.
Отговаряйки на въпрос за интригата около избора на генерален секретар на световната организация, Гатилов най-напред повтаря известната позиция на Русия, че следващият човек на този пост трябва да бъде представител на страна от Източна Европа. "Това би било справедливо, тъй като досега генерални секретари са били избирани от всички други континенти и региони освен от Източна Европа", казва руският заместник-министър.
Той описва накратко досегашния ход на процедурата и резултатите от гласуванията, очертали като "фаворити" няколко кандидати – Антониу Гутереш, Мирослав Лайчак, Вук Йеремич, Ирина Бокова.
Гатилов посочва, че тази тема, естествено, ще присъства и в двустранните консултации по време на сесията на Общото събрание и "навярно ще се изяснява по-приемливата за всички държави кандидатура". "Разбира се, това е много сериозен процес, от генералния секретар зависят много неща и в работата на организацията, и в определянето на нейните приоритети, поради което ние сме заинтересовани постът да бъде зает от човек, който действително отговаря на тези критерии", казва руският дипломат.
"Все пак се случи историята с Кристалина Георгиева? От Берлин идват опровержения, че не е имало нищо компрометиращо...", подхвърля в разговора интервюиращият журналист на "Интерфакс".
"Тъй като тази тема е много чувствителна, възникват много слухове, измислици около това, как върви процесът на подбор на кандидати за поста. За нас официален представител на България е Ирина Бокова, тя премина вече през три тура на гласуване и показа нелоши резултати. Затова ние изхождаме от това, че в списъка от България продължава да съществува един кандидат – това е Ирина Бокова. Как ще се развиват по-нататък събитията, ние не знаем. Решението принадлежи на конкретните правителства", отговаря Гатилов.
След което добавя, че кандидат може да бъде сменен и в последния момент и че има вероятност покрай съществуващите кандидати да "изплуват и нови кандидатури". "Това не е забранено от правилата на процедурата и тази ситуация може да продължава до последния момент преди последното гласуване в Съвета за сигурност през октомври", посочва руският заместник-министър.
"Напълно вероятно е в последния момент при да се появи нов кандидат, който въобще не е участвал в досегашните гласувания. Кой ще е този човек ние не знаем, в което се състои и интригата", добавя той, след което припомня историята с избора за генерален секретар на Кофи Анан. "Той практически изплува в последния момент и бе препоръчан от Съвета за сигурност. Тъй че в историята на ООН е имало такива сюжети, които са се развивали неочаквано", посочва Гатилов.
"Що се отнася до Кристалина Георгиева, в началния етап тя се позиционира като кандидат и дори в това качество имаше контакти с нас. Но по-късно заяви, че е решила да остане на поста си в Евросъюза и прекрати кампанията си. Сега тя има пълното право, ако реши, да я възобнови. Също както и българското правителство има право да замени един или друг свой кандидат", казва Гатилов по адрес на българския еврокомисар.
"Тук нашата позиция е много проста ясна: ние изхождаме от това, че е суверенно право на всяка страна да постъпи така, както реши. В това ние не се намесваме. Ако направят това (да издигнат кандидатурата на Кристалина Георгиева на мястото на Ирина Бокова – бел. ред.), тогава ние ще решаваме, изхождайки от това, че ще има нов кандидат", заключава руският заместник-министър на външните работи.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.