Дворецът „Врана" стана домакин на дискусия, посветена на 10 години от присъединяването на Румъния и България към ЕС. Сред гостите бяха и бившият румънски премиер, председателят на Сената на Румъния Калин Попеску-Търичану. Според Сакскобургготски ние сме били точно толкова подготвени да влезем в ЕС, колкото и останалите страни и зададе реторичен въпрос, дали първокласниците са подготвени преди първия учебен звънец.
Румънският му колега Калин Попеску-Търичану сподели мнението на Царя и допълни, че членството ни е било най-важното събитие, което се е случило след 1989 г. На първия ред сред официалните гости в двореца бяха вицепремиерът Меглена Кунева и лидерът на ДПС Лютви Местан.
Периодът до присъединяването към ЕС бил изключително труден за Румъния. Шефът на румънския Сенат отбеляза, че България е имала едно преимущество, което Румъния нямала и това е личността на Симеон Сакскобургготски. Търичану си спомни за последната вечеря, в която участвал като член на Европейския съвет. По думите му, министър-председателите на страните членки са демонстрирали много топло отношение към българския премиер тогава.
Сакскобургготски скромно изтъкна обаче, че заслугата за членството на България в ЕС не е само на един човек. Много хора обаче го познавали или от частния стопански сектор, или заради роднинските му връзки с кралските фамилии. "По тази причина със сигурност повече врати се отваряха пред нас", поясни той. От друга страна министър-председателите и държавните глави, които не го познавали, проявявали любопитство към неговата персона и се питали "какво ли животно е това". "Това събужда интереса им към България, а не към мен", коментира Сакскобургготски. Двамата бивши премиери коментираха и отношението на старите страни членки към новите в съюза. "Появяват се националистически крайни настроения, когато има някакво разочарование или пък неспокойните, нетърпеливите хора се отдават на националистическите чувства", коментира Сакскобургготски и отсече, че не бива да отдаваме голямо значение на такива прояви. Не е изключено радикални движения да се появяват срещу едно или друго. Такива имало в Испания и Гърция. Самият Симеон е живял много години в друга страна като чужденец и знаел какво означава отхвърляне на "различния". Това категорично не е европейско поведение, особено от гледна точка на либерализма и идеите, които изповядва, обобщи той.
След присъединяването към ЕС, румънците си представяли, че ще потекат „реки от мляко и мед". Търичану убеждавал съгражданите си, че е нужна усилена работа. Той акцентира, че в комунистическите времена действал принцип "ние се правим, че работим, а те, че ни плащат". "Не можем да разчитаме на това", отсече той. Доверието на гражданите за бъдещето на страната зависи до голяма степен от политическия елит. "Корупцията отслабва институциите, хората губят доверие в способностите на държавата", заяви шефът на румънския сенат.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.