24 Ноември, 2024

Шефовете на новата ЦИК ясни в четвъртък

Шефовете на новата  ЦИК ясни в четвъртък

20 март е последният срок, предвиден в Изборния кодекс за избиране, съответно и назначаване, на членове на ЦИК. Това стана ясно от коментара на депутата от ДПС Четин Казак.

"Оттук-нататък имат думите парламентарно представените политически сили, да предложат окончателно кандидатурите си за ръководство на бъдещата ЦИК, пред Народното събрание, и за членове при президента, който има пълномощия да назначи членовете на ЦИК, както и извън парламентарно представените, но представени в Европейския парламент, партии също ще имат представител в бъдещата ЦИК", обясни депутатът от ДПС.

По думите му тогава Народното събрание ще посочи председателя, заместник-председателите и секретаря на новата ЦИК. Останалите членове ще бъдат назначени с указ на президента, допълни депутатът.

Днес в продължение на часове парламентарната правна комисия изслушва 24-те номинации на партиите в НС и тези с представители в Европейския парламент за членове на Централната избирателна комисия (ЦИК).

ГЕРБ залага на името на дългогодишния юрист Маргарита Златарева за председател на новата ЦИК, синята номинация за член на ЦИК обаче е под въпрос.

"Златарева познава изборните процедури от момента на съставяне на изборните книжа до момента на отчитане на резултатите от самите избори", похвали кандидата на опозицията бившият парламентарен шеф Цецка Цачева пред правната комисия.

Златарева, която има 39 години юридически стаж, ефаворитът на опозицията за нов шеф на ЦИК. Самата Златарева изтъкна, че се чувства съдия от кариерата, макар, че от много време насам е и доцент и преподавател.

Основният автор на новия Изборен кодекс Мая Манолова поиска да разбере от човека на ГЕРБ по какъв точно начин тя ще се опита да осигури прозрачността на изборния процес и как ще намери диалога с гражданите.

Преди да отговори пряко на въпроса, кандидатът за шеф на ЦИК подчерта, че новите изборни правила вече са факт и няма защо да се коментират положителните и отрицателните му черти. Златарева се притеснява обаче от кратките срокове, които има комисията, за да организира своята дейност.

"Подкрепям прозрачността, която е заложена в Изборния кодекс", изтъкна още кандидатът и сподели съмненията си за това до колко е положително наличието на толкова много хора по отношение на работата на ЦИК.

Бившите управляващи желаят в новата изборна комисия да влезе и Мария Бойкинова, която сподели пред депутатите от правната комисия единствено, че е юрист от 2001 г. и има много голям поглед върху работата на секционните комисии и прогреса като цяло на изборното законодателство.

Следващият препитан от депутатите бе математикът Емануил Христов, предложен от ГЕРБ. Цецка Цачева обясни, че Христов има опит и стаж в ЦИК, познава работата на комисията.

"Убедени сме, че това е една достойна кандидатура", отчете тя.

Номинираният бил спокоен и уравновесен. Христов се похвали и с опита си в сферата на информационните системи. Бил е преброител още през 1991-а. Депутатски въпроси към него нямаше.

Друга номинация на опозицията е юристката Йорданка Ганчева. Опит в изборната администрация е придобила при провеждането на референдума за АЕЦ „Белене".

Ганчева бе попитана от червените за ролята на обществения съвет към ЦИК. Виждам ролята му на коректив на работата на ЦИК, подчерта Ганчева.

Румен Цачев е поредната номинация на опозицията за член на ЦИК с повече от 30 години професионален стаж.Цачева се заяде с несигурната номинация на сините, заявявайки, че Румен Цачев е адвокат, пред който не стои дилемата дали да продължи с адвокатската си практика или да се преквалифицира като член на ЦИК.

В избори участвам от 2009-а, обясни пред депутатите той. Изборният кодекс трябва да се прилага, категоричен бе Румен Цачев.

Георги Баханов е следващата кандидатура на ГЕРБ. Бил е заместник-областен управител на Благоевград. Опозицията е убедена, че той ще бъде одобрен за член на изборната комисия и с качествата си ще допринесе за работата й. Баханов обеща да работи за честни избори.

Опозицията предлага и журналист в новия състав на ЦИК.ГЕРБ застават твърдо зад кандидатурата на социолога и журналист Цветозар Томов, който обаче може да се похвали и с подкрепата на осем неправителствени организации.

Припомняме, че той е член на Гражданския съвет към Реформаторския блок.

"Той е широко известен и доказан общественик, човек с позиция и мнение по всички въпроси, стриктно придържащ се към закона", похвали го Цецка Цачера и напомни, че всички искат ЦИК да има по-висок авторитет.

Самият Томов остана нескромен, като призна, че много добре познава проблемите на българските избори и именно заради това вижда мястото си в новата избирателна комисия.

Зад Цветозар Томов обаче застана и Мая Манолова. Социалистката призна, че е била впечатлена от неговата кандидатура, заради това, че е яркото лице на неправителствения сектор. "Аз съм убедена, че от подобни кандидатури работата на ЦИК само ще спечели", призна Манолова.

Ивилина Алексиева е номинацията на левицата за член на ЦИК. Тя бе излъчена и от гражданския сектор. Мая Манолова обясни, че това е и предложението на левицата за председател на ЦИК.

С ярки граждански лица в ЦИК и които нямат партийна принадлежност българските граждани ще бъдат убедени в безпристрастността на този орган, посочи социалистката. Ивилина Алексиева благодари на 14-те НПО-та, които са подкрепили номинацията й, както и на депутатите, застанали зад кандидатурата й.

Тя се обяви за добро управление в изборната администрация, която да е почтена и високо професионална. Без въпроси премина изслушването й.

Следващата „червена" кандидатура бе на Александър Андреев. Той също има известен стаж в провеждането на избори. Бил е и международен наблюдател. "Пред ЦИК стоят редица предизвикателства в провеждането на избори", смята Андреев. Той обеща да работи за прозрачни избори.

Росица Матева е друга номинация на БСП. Изборният процес не е чужд за кандидатката. Тя бе представена като перфектен юрист.

Таня Цанева е поредната кандидатура на левицата, предложена и от гражданския сектор.

"Чувствам се удовлетворена от това, че голяма част от предложения на сдруженията намериха място в Изборния кодекс", сподели тя пред депутатите.

Според Цанева общественият съвет към ЦИК ще структурира гражданските идеи.

Камелия Нейкова е предложението на Мая Манолова и червени депутати, както и на гражданския сектор. Благодаря на всички за подкрепата, посочи Нейкова. Трябва да се започне с много работа, смята тя по повод приоритетите на ЦИК.

Нейкова не пожела да направи оценка на Изборния кодекс, тъй като е участвала в изготвянето му. Законът е много подробен и всеобхватен, каза Камелия Нейкова.

Румяна Сидерова също е номинация на социалистите - дългогодишен член на ЦИК или „живата история на ЦИК", както се изрази Мая Манолова при представянето й. Румяна Сидерова познава точката и запетаята на работата в ЦИК, категорична бе депутатката. Сидерова се притесни, защото вместо с въпроси народните представители в правната комисия я „засипаха" с комплименти.

ДПС излъчиха Севинч Солакова. От 1995 година тя трупа опит в изборната комисия на различни нива. Била е секретар по юридическите въпроси на президента Петър Стоянов. Към нея нямаше въпроси от страна на депутатите.

Ерхан Чаушев е следващият кандидат за член на ЦИК на ДПС. Той също има опит в правенето на избори. Работил е и в Агенцията за следприватизационен контрол. Най-спешното, според Чаушев, е бързото приемане на правилника за работа на ЦИК. Той иска да се изготви план график по седмици за работата на изборната комисия. Разяснителната кампания за правата на гражданите е друг приоритет пред ЦИК, според номинирания.

Метин Сюлейманов е другата кандидатура на ДПС. Той е участвал във всички избори, провеждани у нас от 1994 година до сега, бил е депутат в 40 НС. Ако бъда избран за член на ЦИК, аз ще замразя практиката си на адвокат, увери Сюлейманов. Работата му в изборната комисия щяла да му бъде приоритет.

Мария Мусорлиева е излъчена от Атака за представител в изборната комисия. Тя похвали изработването на Изборния кодекс, който покрил всички очаквания на народа. Изработването на който и да е кодекс е колосална задача и колосален огромен труд, смята тя. По думите й още Народна Република България е имала много прогресивно изборно законодателство, което се пренесло във времето.

Смятам, че то е застъпено и днес като полезни практики, като прозрачност, като законност и спазване на основните права и свободи на гражданите, свързани с изборите в настоящия кодекс, подчерта Мусорлиева.

Владимир Пенев е друга номинация на националистите за член на ЦИК. Приемам кандидатурата си като независим експерт, сподели той. Към него нямаше въпроси.

Иван Гавазов е излъчен от социалистката Дора Янкова за член на ЦИК. Той е изявен смолянски адвокат, бил е член на СИК, РИК, ОИК, както стана ясно от представянето му.

"Аз не видях слаб кандидат", заяви депутатът от БСП Жельо Бойчев в края на днешното изслушване на кандидати за бъдещи членове в новата ЦИК от правната комисия към Народното събрание.

Социалистът определи изпитването на кандидати на политически партии за една голяма стъпка към по-доброто изборно законодателство.

Бойчев също има предложение за член на ЦИК, а именно адвокатът Таня Дишлиева, която е с над 13 години юридически стаж. Дишлиева работи и в общинската избирателна комисия, а народният представител от БСП смята, че тя ще работи безпристранстно в изборната комисия.

И друг депутат от левицата има излъчен свой кандидат, а именно - народният представител Таско Ерменков. Той предлага в ЦИК да влезе адвокатът Цветан Милев. Самият той се зарече, че ако бъде избран за член, ще насочи усилията си и за по-доброто обучение на самите членове на избирателната комисия. Кандидатът на Таско Ерменков похвали и новия Изборен кодекс.

Сподели:

Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ

"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"

Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това

ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората

Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер

Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство