Днес царува страшно много песимизъм и негативизъм, всякакви гадачи и псевдопророци предсказват пълен провал на Европа. Тезата, че Европа е в криза е колкото конюнктурна, толкова и неверна. Това заяви Симеон Сакскобургготски пред млади българи, учещи и работещи в чужбина, по време на дискусия във "Врана" на тема "Пътят от Европа: Какво ще върне младите българи?", съобщи "24 часа" . Десетки млади българи от почти всички големи университети във Великобритания и някои други европейски държави като Франция и Германия се събраха за дискусията при царя. Тя се организира от либералния институт ЛИПА, организацията на българите в Кеймбридж CantaBulgarian, и "Експат капитал", в която съдружник е бившият царски министър Николай Василев.
Един проект като Европейския съюз не може да бъде отстранен и да изчезне, категоричен бе царят. И разкритикува, че тази теза се раздувала като мантра.
Трябва време за този европейски проект, допълни той и даде за пример колко време е трябвало на САЩ да стане единна държава.
Може да звучи чудесно сега да се предсказват какви ли не катастрофи, но в ЕС са заложени толкова усилия, че е почти необратимо, смята царят. Според него трябвало само време и желание. Убеден съм, че в Брюксел ще има необходимата реакция, допълни той. Надявал се, че политиците по високите нива нямало да се поддадат на подобно "пораженческо мислене".
Трябва да гледаме на ЕС като на нещо ключово важно за България, призова Симеон. Нека си помислим къде бихме били ние, ако я нямаше обединена Европа, допълни той.
Младите българи, които учат и работят в чужбина, да помислят за работа в държавната администрация в България, призова Симеон Сакскобургготски.
Горд съм, че съм българин, каза царят и разказа, че още по-горд се чувствал, когато при хилядите му срещи в чужбина научавал за успехите на българите там. "Имаме качествен потенциал от много успели българи в чужбина, но забелязвам, че те се ориентират към частния сектор. А би било много полезно и необходимо за Родината да се поогледате и замислите - да се включите с вашите знания в административния апарат на държавата", обърна се Симеон към младите. Според него така администрацията ни ще се модернизира с въвеждането на по-гъвкава мисъл и с пример от чужбина. И разказа, че има такава практика в много държави по света. Даде пример и със своето правителство, в което влязоха много млади българи, завърнали се от чужбина заради него.
Нуждаем се от качествени хора с блестящ контакт в чужбина, които да приложат всичко научено там и да модернизират обществото ни, каза Симеон.
Царят бе категоричен, че с инициативата си не цели връщане в политиката. Въпрос на необходимост е да допринеса с нещо за модернизацията на страната, обясни той.
"Често в срещи ме впечатлява една фраза: Да се върнем и работим и живеем в нормална страна. Какво значи нормална? Ние не сме ли нормални? Или българите, живеещи в чужбина, се съмняват в това?" Това попита Симеон и призова младежите с общи усилия да променят тази представа. Нормална страна е тази, която създава необходимите условия - спокойствие и предсказуемост, допълни той. С общи усилия бихме могли да възстановим доверието в нашата съдебна система, всички да знаят, че са равни пред закона, смята царят. А за корупцията сподели, че трябва да се каже обективно, че се среща и в други държави - и на високо, и на ниско ниво. И този, който получава, и този, който дава, са еднакво виновни, допълни той.
Българинът не е емигрант по призвание, хората ще се върнат, категоричен бе царят.
Той поощри инициативата на младите да създадат клуб "Милениум", с който да контактуват с българи по света и у нас. Това е чудесна възможност да създадете една солидна мрежа и виртуален клуб за обмяна на идеи, похвали ги той. И ги призова да помагат с идеи и на учените от БАН.
Клуб "Милениум" ще е платформа, която ще позволи на младите българи, живеещи в чужбина, да работят и за България, създавайки мост с общности и в нашата страна, обясни инициаторът Румен Чолаков, който е почетен председател на CantaBulgarian. Той уточни, че това ще е независима организация, която ще обедини хора с различни политически виждания и партии, в желанието им да работят за България.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.