Това е и първото държавно посещение на български президент в азиатската страна от 15 години насам. То ще премине под знака на 65-та годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и Китай, която се отбелязва тази година.
Визитата има за цел продължаване на политическия диалог на най-високо равнище и активизиране на двустранните търговско-икономически и инвестиционни отношения.
В програмата на президента се предвиждат срещи с представители на българската общност в Пекин и ще бъде поднесен венец на паметника на Христо Ботев в парка "Чаоян" в китайската столица. Утре започват официалните срещи и разговори на българския държавен глава с държавните мъже на Китай.
В интервю за китайската информационна агенция Синхуа, дадено в навечерието на визитата, президентът Плевнелиев каза, че за България Китай е най-важният стратегически и най-големият икономически партньор в Азия. Ние искаме да развием, да уголемим и да умножим постигнатото, посочи Плевнелиев и изрази желание неговото посещение да отвори нови врати между България и Китай и да разшири двустранното сътрудничество.
В делегацията на президента Плевнелиев за посещението в Китай са председателят на Комисията по външна политика и на Групата за приятелство България-Китай в парламента Янаки Стоилов, заместник-министри на външните работи и на транспорта,
информационните технологии и съобщенията, председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров, секретари на държавния глава. Президентът е придружаван и от над 30 представители на българския бизнес.
Още от България
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"