Данъкът за стари автомобили догодина ще бъде по-висок с близо 30 на сто. Това решиха дапутатите на първо четене в пленарна зала.
Два са основните аргумента за повишаване на данъка върху старите автомобили. Единият е увеличаване на приходите в държавния бюджет, а другият - повишаване на екологичните показатели.
Срещу повишаване на данъка се обявиха от опозицията, но едва след като текстовете бяха приети на първо четене. Според изнесените данни от промяната ще бъдат засегнати собствениците на близо 67% от автомобилите, които се движат по пътищата у нас.
"Стъпката е доста умерена и не повече от 20-30 % ще бъде данъка на тези автомобили, като се има предвид, че те по принцип са с по-нисък данък, това като сума няма да е голяма сума, която да утежни хората, но мисля, че като общество е крайно време да решим дали искаме да продължаваме да се тровим с този въздух, който дишаме ние и нашите деца", заяви Менда Стоянова, председател на бюджетната комисия в НС.
Според измененията от 2019 г. данъкът върху превозните средства ще се формира от два компонента - имуществен и екологичен. Към имуществения се добавя коефициент за възраст на автомобилите, така че хората, които имат по-стари коли, да плащат повече. Според изнесените данни на синдикалните организации у нас, това ще засегне над 67% от шофьорите.
Депутатите приеха днес и поправка, с която отпадат данъчните облекчения за хора декларирали повече от едно основно жилище. Освен това нотариусите ще имат право при изповядване на сделки да проверяват по електронен път за данъчни задължения върху съответното движимо и недвижимо имущество.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас