"Гърменизацията" обогати политическия речник, а всъщност има и конкретно, и важно политическо измерение. Не знам какво ще се случи, но определено има основания за тревога, защото има всички обстоятелства, които предполагат сериозен конфликт, конфликт, за който не могат да носят вина нито едната, нито другата страна, т.е. нито ромите, които живеят в близост до населеното място Гърмен, нито по-голямата част от българската група, която има справедливост", коментира пред БНР социалният психолог Антоанета Христова коментира случващото се в Гърмен.
"Не могат да носят вина, защото и от двете страни определено смятат, че липсва справедливост. Всяка една от тях се чувства жертва – жертва на лоша политика, жертва на недостатъчно обръщане на внимание и спазване на закона, жертва на неравнопоставеност и дискриминация и всичките тези обстоятелства, като им се сложи отгоре черешката на тортата, която е омаловажаване на конфликта от страна на управляващите, предполага песимизъм в бъдещото развитие на обстоятелствата", смята експертът.
"В Гърмен и двете страни в конфликта са жертви. Ние сме в толкова дълбока криза, че всяко етикетиране може да доведе до искра. И аз се страхувам от това", заяви Христова.
Още от България
Главчев към РС Македония: Въпросът е решен, няма тема за разговор
Главчев към РС Македония: Въпросът е решен, няма тема за разговор
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.