24 Ноември, 2024

Социолог: Маските паднаха - ДПС безцеремонно погази демокрацията

Социолог: Маските паднаха - ДПС безцеремонно погази демокрацията

Като брутално посегателство върху демокрацията определи пред БНР социологът Михаил Мирчев изговането на двама депутати от парламентарната група на ДПС.

Преференциалният вот, и то във вариант, който сработи на последните избори, е въвеждане на мажоритарност в рамките на нашата пропорционална система и ход към реална демократичност. Сега имаме едно брутално връщане назад.
Очевидно маниерите на управление в ДПС са много диктаторски и не позволяват на избирателите да имат собствено мнение, коментира социологът: „Хем им се иска, хем не им стиска. Политиците се стремят да отговорят на гражданското очакване за мажоритарен елемент в пропорционалните избори, но когато това се случи, ги заболя много. Действително Сергей Станишев реагира болезнено срещу Момчил Неков, но нещата в онази партия се успокоиха и в момента двамата работят рамо до рамо като евродепутати, докато в ДПС се стигна до крайност, при това демонстративна крайност. Това е наказателна крайност срещу собствените им избиратели, на които казват: „Ще ни слушате и няма въобще да мърморите срещу наши конкретни кадрови решения."

Самият Гюнай Хюсмен, който беше изключен от ПГ на ДПС, обясни пред БНР, че избирането му не е било случайност или грешка от страна на избирателите.

Хюсмен беше изключен с мотива, че е използвал преференциалния вот, но след това не се е отказал от депутатското място, каквато била първоначалната уговорка.

Той обясни, че в негова защита като депутат вече има събрана подписка: „Над 12 хиляди подписа са събрали в моя подкрепа, но аз никъде не съм я показвал. Няма и да я покажа, защото смятам, че не е редно да правим скандали от този законов акт - изборите".

Въпреки че е освободен и като председател на ДПС-Исперих, Гюнай Хюсмен е категоричен, че остава член на партията, както и че в парламента ще гласува като народен представител от ДПС. Оставам член, и то верен, на ДПС - ако евентуално не ме изключат и оттам, отбеляза Хюсмен.
Социологът коментира и положението в РБ и в БСП. Той нарече „насипно" състоянието, в което се намира Реформаторският блок, и посочи, че БСП е застрашена от разпад: „Това е партия, която повече от 20 години оцеля като монолитно образувание. Ако още една или две групи реализират своя потенциал за отцепване, БСП ще заприлича на бившите СДС, които накрая почти загинаха. Ситуацията е критична и това е голямата отговорност на Михал Миков като нов лидер - да удържи този процес и да върне БСП към някаква форма на единство, коментира Михаил Мирчев.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас