"Необходимо е да бъде променен моделът на определяне и защита на потребителите на електроенергия при пълната либерализация на пазара", заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова пред журналисти в Брюксел.
Енергийният министър, председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов, експерти от Министерството на труда и социалната политика и Агенцията за социално подпомагане, са в белгийската столица за заседание на работната група между България и ЕК, която подпомага българското правителство при преминаването към пълна либерализация на електроенергийния пазар.
Създаването на съвместната група бе договорено през декември в София. Основен акцент в нейната работа е дефинирането на енергийно бедните потребители у нас и разработването на механизми за тяхната защита. Днес в Брюксел е първата от поредицата работни срещи по тази тема.
"Българските потребители трябва да бъдат спокойни, че няма да се направи нищо против техните интереси и те ще бъдат максимално защитени при предстоящата пълна либерализация на електроенергийния пазар в страната", каза тя.
По думите на министър Петкова, около 30% от населението в България попада в групата на уязвими потребители. Годишните помощи за енергийно бедните потребители в момента са около 85 млн. лв., сочат данните на МТСП.
В момента законодателството определя реда и начина за получаване на помощи за социално слабите граждани. За да ги получат в момента, гражданите трябва да декларират, че са енергийно бедни, защото отговарят на определени условия, припомни Петкова.
Тя бе категорична, че с преминаването към изцяло либерализиран пазар у нас, ще се избегнат дисбалансите в българската енергийна система.
По думите на г-н Клаус-Дитер Борхард, директор на дирекция "Вътрешен енергиен пазар" към Генерална дирекция "Енергетика", привеждането на пазарите в страните-членки в унисон с изискванията на Третия енергиен либерализационен пакет е от първостепенно значение, но успоредно с това задължително трябва да вървят и мерките за защита на потребителите.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство