Стабилността на правителството няма да бъде застрашена, ако партия ДСБ не подпише анекса към коалиционното споразумение. Това заяви в eфира на БНР вицепремиерът Томислав Дончев. По думите му всеки компромис има граници, но едно предизвикване на предсрочни избори не би било в интерес на държавата: Когато говорим за политически интереси или тяснопартийни по-скоро, може би най-добрият вариант би било да има парламентарни избори наесен. Това обаче силно противоречи на чисто прагматическите изисквания от какво има нужда държавата.
Проблемът с излизането на ДСБ в опозиция не може да бъде пренебрегнат, доколкото става дума за част от по-голямата управляваща коалиция. Въпреки че в момента това не нарушава стабилността на кабинета, този политически знак на ДСБ изисква внимание – посочи Дончев. Според вицепремиера Томислав Дончев стабилността на държавата не трябва да бъде за сметка на реформите. Той очаква икономическият растеж тази година да бъде близо три процента: По предварителни данни растеж от близо 3 процента, той е няколко пъти по-голям от прогнозирания в края на миналата година. Самата прогроза беше 0,6 процента по прогнозите на Европейската комисия и 0,8 по прогнози от администрацията. Няколко пъти по-голям от предвидения.
"Разбира се, това е най-високият растеж от години насам, най-високият след началото на кризата. Наред с това е редно да си дадем сметка, че 3 процента растеж е по-добре от 1 или 2 процента и по-добре от нищо, но в никакъв случай не е достатъчно за настигането. България всъщност има задачата да настига по-старите и богати държави-членки",смята той. Томислав Дончев посочи, че новият програмен период за еврофондовете ще започне година по-рано, отколкото предишния, което ще даде възможност за отимално усвояване на средствата.
Още от България
Слънчев и малко по-топъл вторник
Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°
„БСП – Обединена левица” се среща с пет формации, търси изход от кризата
Отваря се път за плаващи мнозинства и нелегитимно влияние върху депутати, без ясни приоритети
Стартира новата пленарна сесия на Европейския парламент - три важните теми за България
Очаква се членовете на ЕП да призоват Съвета на ЕС да финализира присъединяването на България и Румъния към сухопътния Шенген