Главният прокурор на България ще може да спира за срок от 3 дни финансовите транзакции, свързани със сключването на сделки, които са в ущърб на държавата. Това е предвидено в готвените промени в новия пакет законодателни изменения.
Те ще бъдат внесени от ГЕРБ още тази седмица, за да бъде спряно разграбването на активите на КТБ, пише „Монитор”. До обсъждането и изготвянето им се стигна след появата на т.нар. инвеститори от LIC33 начело с белгиеца с издаден в Москва паспорт Пиер Луврие, които обявиха, че са закупили срещу 1 евро от Цветан Василев 43% от БТК, 91% от “Дунарит” и “Авионамс” и 100% от НУРТС, пийпълметричната компания ГАРБ и мултиплекса “Фърст диджитал”.
Промените ще са главно в Наказателно-процесуалния кодекс и Гражданско-процесуалния кодекс и дават повече правомощия на прокуратурата по сделки, застрашаващи националната сигурност, в ущърб на публичния интерес или са направени с пари с неясен произход.
Те обхващат два времеви периода – преди и по време на договорката, както и след финализирането й, обясниха депутати. Едното от измененията предвижда освен обезпечителните мерки, които и в момента държавното обвинение има право да налага, при изключителни случаи главният прокурор да може да спира и финансова операция за срок до 3 работни дни.
Идеята е той да налага мярката от момента на узнаването за сделка, която би накърнила интереса на държавата, като предстои да бъде описано по-детайлно понятието “при изключителни случаи”.
Втората част от промените пък касае вече финализирани подобни договорки, като при наличието на такива, направени в ущърб на обществения интерес, държавното обвинение ще има право да завежда дела за развалянето им.
Това ще важи и за сделки между частни лица, каквато в случая се явява закупуването срещу 1 евро на пакета акции в БТК, военните заводи, НУРТС, ГАРБ и “Фърст диджитал”. Макар всички тези компании да са били финансирани от КТБ, те никога не са били залагани изцяло, а някои от тях дори частично като обезпечение по кредитите, като договорката между Василев и Луврие цели напълно да бъдат измъкнати активите им и съответно държавата да не може да си осребри вземанията от трезора.
В момента тя е основен кредитор на банката в лицето на Фонда за гарантиране на влоговете, който извади над 3,5 млрд. лева, за да се разплати с вложителите в КТБ.
Предстои текстовете да преминат още едно обсъждане, след което да бъдат внесени в деловодството на Народното събрание. Очак¬ва се това да стане до дни, като пак в рамките на тази седмица те вероятно ще преминат на първо четене и през парламентарните ко¬мисии.
“Представете си, ако нюхът ми не беше дошъл да вкарам този специален закон за КТБ и още нямахме синдик. Вече има благодарение на закона, но решение на съда няма. През това време виждате какво се случва – за 1 евро се продават огромни компании. Ако имаше синдик, когато банката бе обявена във фалит, това нямаше да се случи”.
С тези думи премиерът Бойко Борисов коментира вчера отново сделката за 1 евро, както и прихващанията и цесиите, осчетоводени в КТБ през изминалите месеци. “Не се подвеждайте по Мая Манолова – това е популизъм, който ще създаде след това огромни проблеми. Това е най-лесният начин да се върнат мутренските времена – като с години се точат процесите. Може да звучи много приятно да се пазят длъжниците, но не се подвеждайте”, продължи още Борисов.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."