24 Ноември, 2024

Цветан ​Цветанов: Намираме се в силно земетръсна зона

Цветан ​Цветанов: Намираме се в силно земетръсна зона

В момента трябва да се анализира много внимателно цялостната среда за сигурност, асиметричните заплахи за България и за ЕС и, разбира се, близкоизточният конфликт - кога евентуално би могъл да влезе в някакви нормални граници, за да се ограничи възможността за увеличаваща се бежанска вълна към Европа. Това казва в интервю пред „24 часа“ шефът на вътрешната комисия в парламента Цветан Цветанов. Според него Европа и САЩ в диалог с Русия и останалите страни, съпричастни към постигането на мир и спокойствие и нормализирането на институциите в тези отслабени държави, трябва да помогнат за създаване необходимата среда за завръщане в родните места на тези около 3 млн. бежанци на територията на Турция или тези, които са в момента в Европа.

Радикалисти завладяват нови територии там, където държавността отсъства, а ституциите са слаби. Затова “Ислямска държава” започва да се насочва към Либия. Оттам може да се навлезе много по-лесно в Европа - през Италия и Средиземно море. Има планирани действия на ЕС и на САЩ за сериозно стабилизиране на Либия, за да се ограничи възможността за влияние на “Ислямска държава”. Но тук не трябва да пропускаме Саудитска Арабия, Йемен, Египет. След спечелването на изборите от “Мюсюлманските братя” ситуацията в Египет е доста тревожна. Ако държава с около 90 млн. жители попадне в ситуацията на Сирия и Ирак, тогава вече бежанският поток ще бъде многократно по-голям и всичко може да излязе извън контрол. Точно затова в момента най-важната стъпка е силен и обединен ЕС, засилване на комуникацията със стратегическия партньор САЩ, разговори с Русия, за да видим дали действително можем да обединим усилията си във възпирането на това, което някои наричат предстоящ Халифат и връщането на ценностите в близкоизточния район в VII в. В момента действително сме в една силно земетръсна зона. Очаквам последствията от вулканичната среда в Близкия изток,коментира още Цветанов. Той се спира и на горещата ситуация в съседна Турция.

България и българските политици трябва да бъдем много умерени в изказванията си, да заложим на законно избраните представители в управлението на Турция и на институциите, формирани в демократични избори и признати от цялата световна общественост. Разбира се, следим какви ще са последствията от въведеното извънредно положение...

Искаме, колкото е възможно по-бързо, в Турция да се върне нормалното функциониране на всички институции. Дипломацията ще трябва да играе основна роля, за да не се търси брутална саморазправа за сочените за участници в подготовката на преврата. Още повече че не е доказана съпричастността на всички тях. Говорим за високоинтелектуален потенциал на Турция, за цвета ѝ - знаете, че армията там винаги е била със светски дух. Когато говорим за 1/3 от ръководния състав на турската армия, която е втората по численост в НАТО, това е доста притеснително. А колко хиляди учители, професори, ректори? Образователната система в Турция е на достатъчно високо ниво - доказва го икономическият ръст на страната, допълна политикът.

Сподели:

Слънчево и малко по-топло

Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен