Нормално е в един жив организъм да има температура, какъвто е РБ, иначе върви към замръзване, но треска няма. На всеки 6 месеца все някой ни чете Заупокойна молитва. А според мен различията водят понякога до изчистване на профила на една формация и вземането на правилните решения.
Така бившият царски депутат и образователен министър Даниел Вълчев разби слуховете, че има напрежение в РБ, което го поставя на голяма изпитание в ефира на Би Ти Ви.
Той коментира и напрежението, което се създаде около правосъдния министър Христо Иванов и слуховете, че това е един от министрите, които не е изключено да бъдат сменени след Нова Година. И днес преподавателят по право не скри своето критично отношение към Иванова, подчертавайки, че не промените в Конституцията, са най-важните, които трябва да бъдат направени, за да имаме една по-добра и по-ефективна съдебна система.
Този разговор за съдебната реформа стана малко религиозен - когато каже някаква истина, и трябва да очаква да бъде анатемосат. Конституционните промени са все по-крехки и малки. И когато нямаш сериозна парламентарна реформа - те стават все по-малко ефективни. А аз смятам, че много неща могат да бъдат направени в съдебната система, без да се променя Конституцията. У нас се правят три пъти промени в основния закон, именно в името на съдебната реформа. И всеки път се чуват едни и същи мантри - обществото чака, ЕС иска и след това Венецианската комисия настоява. Не мисля, че има един единствен човек, който може да бъде гарант за промените в съдебната система. Пророк ли имаме?, попита риторично Вълчев.
Той отрече именно заради напрежението около правосъдния министър да има някакво напрежение в коалицията.
Защо Христо Иванов да създава трусове в коалицията. Ако го няма - ще си направим харакири ли, иронично коментира бившият царски депутат. - Като юрист аз имам лично мнение по много въпроси. Ние като искаме по-дълбоки промени в Конституцията, защо не ги предложихме по-рано. Освен това Христо Иванов е от квотата на ГЕРБ, ако не се лъжа. Но ако питате мен какво не е наред на съдебната система, мога да го формулирам много кратко. Ето, например, че у нас имаме най-много прокурори, най-висок процент наказуемост, а у хората остава усещането, че има хора недосегаеми, усещане за ненаказуемост. Второ, в България имаме относително добра система на гражданско съдопроизводство, но имаме много порочни практики, свързани с разпределението на делата. И трето - да се направи най-важната промяна във ВСС, а именно да му бъде отнета възможността той да действа като Сенат. Всички това обаче е проблем на Закона за съдебната власт, а не на Конституцията, категоричен е Даниел Вълчев.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."