Двойно по-висока такса смет ще плащат столичани, ако налогът им се обвърже с броя на хората в едно домакинство. Това е едно от предложенията за определяне на новата методология за изчислението на битовите отпадъци, които се обсъждат отново от работната група към Министерството на финансите. До момента експертите са имали само една среща, на която са се обсъдили трите варианта от преди година. Първият е количеството депониран битов отпадък да се разделя на броя на жителите в дадена община. Така данъчната секира ще засегне най-вече големите семейства. При тази формула в столицата се пада по 85 лв. на човек, или четиричленно семейство ще трябва да плаща за панелка в „Люлин” 340 лв., което е с 250 лв. повече.
Данъкът ще падне за самотните хора, а намалението за бабите в центъра ще бъде цели четири пъти. Другият вариант за определяне на таксата е чрез измерване на индивидуалното количество изхвърлени отпадъци чрез обема на съдовете или със стикери, които се лепят върху торбите. Според кметовете обаче има голям риск боклукът да се изхвърля до контейнера или в кофата на съседния блок. Последният вариант е таксата да се обвърже с изразходваната питейна вода.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"