"Няма нито ден за губене за актуализацията на бюджета за тази година", заяви министърът на финансите Владислав Горанов и обясни, че само липсата на време е попречила на новото . правителство да консултира промените навреме с бизнес и синдикати.
По думите му, няма как бюджетният дефицит да бъде вкаран в рамките на 3%.
Според Горанов, държавният бюджет за тази година е планиран твърде оптимистично в приходната част, неизпълнението е от 1 млрд. и 63 милиона, което е 1,3% от БВП.
"Най-голямото неизпълнение е от ДДС - 680 милиона, от акцизи - други 318 милиона. Близо 80 милиона лв. по малко ще се събере и от корпоративен данък. Актуализацията на НЗОК е направена за сметка на разходи на министерства през лятото, така че много министерства са били с орязани разходи, което на практика означава, че те не могат да функционират до края на годината. Нямаме никаква вина за така грешно съставения бюджет, но не искаме да прехвърляме неблагополучията от него в следващата година.", съобщи Горанов.
Той призна, че е възможно да бъде стартирана процедура срещу България за свръхдефицит.
"Ние ще обясним на нашите колеги в Брюксел от какво се е породил и ще предприемем необходимите стъпки максимално бързо националните публични финанси да бъдат вкарани в рамката на трите процента, изисквани от ЕС", коментира финансовият министър.
Въпреки това има вероятност и в бюджета за следващата година да се надхвърлят трите процента дефицит.
"С актуализацията се решават и част от проблемите с КТБ. Фондът за гарантиране на влоговете ще получи до 2 млрд. лв. заем от държавата. Фондът ще може да работи с повече от една банка, за да може парите на вложителите да се платят по-бързо, а решението за изплащане ще може да бъде взето и от правителството, а не само от Народното събрание, какъвто е законовият текст сега", обясни Горанов и добави, че вложителите, които са ползвали преференциална лихва няма да получат парите си от Гаранционния фонд.
С новия ремонт на бюджета кабинетът на Бойко Борисов предлага и допълнителни разходи по бюджетите на министерствата.
Най-големият разход е планиран за Министерството на вътрешните работи от 125,7 милиона лева, за социалното министерство са заложени 50 милиона лева, за здравното – 24,2 милиона лева, като с отблокиране на петте процента от резерва на МЗ те ще нараснат до 46 милиона лева.
За Министерството на регионалното развитие са заделени 13 милиона лева, за Министерството на земеделието и храните – 16,4 милиона, за Висшия съдебен съвет – 10 милиона, за Министерството на правосъдието - 5 милиона, за външното министерство - 3 милиона, и за ДФ „Земеделие“ 70 милиона.
Горанов посочи, че икономиите, които са за 50,8 милиона лева, идват основно от орязване на спрени проекти по публичната инвестиционна програма, като нетното увеличение на разходите е сведено до 278 млн. лв. от 448 млн. лв. допълнителни субсидии, предвидени в актуализацията на служебния премиер Георги Близнашки.
Заради увеличаването на дефицита се налага поемане на нов държавен дълг и промяна на предвидените дългови ограничения за 2014 г.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"