Внесоха в НС доклада за проверката на КТБ, изготвен от Временната анкетна комисия. Само преди дни Софийския апелативен съд реши "делото КТБ" за спора за неплатежоспособността на Корпоративна търговска банка. САС реши, че КТБ е в несъстоятелност още от 20 юни 2014 г. В началото на април тази година дойде и окончателното решение на Върховния административен съд, с което бетонира решението на БНБ за отнемане на лиценза на КТБ.
На 25 юни Народното събрание прие окончателно на второ четене промени в Закона за кредитните институции, които имат за цел отпадане на банковата тайна за банки в несъстоятелност. Поправките бяха изготвени от временната комисия за проверка на фактите и обстоятелствата около фалита на КТБ. Осветлява се и информацията за физически и юридически лица, които са съобщили за прехвърляне на вземането си или са направили волеизявление за прихващана след поставяне на банката под специален надзор. Пада банковата тайна и за кредитни сделки, по които: не са договорени обезпечения или са договорени обезпечения на стойност по-ниска от размера на усвоения кредит; не са учредени по надлежен начин договорените обезпечения; не са запазени правата на заложния кредитор върху тях.
Ще бъде оповестена и информация за сделки, по които "имущество с произход от банката е предоставено на кредитополучател или други лица и размерът на която и да е от транзакциите надвишава 50 000 лева като лицата се разкриват последователно. Изискването за праг от 50 000 лева няма да се прилага за лица, заемащи висши държавни и други длъжности. Този текст има за цел да уреди изсветляването на един от основните начини, по които според депутатите е източвана КТБ, а именно чрез предоставяне на кредити на "кухи фирми", или т.нар. "пощенски кутии". Този текст също претърпя промяна от първоначалния му вариант поради опасения на юристи, че няма да изпълни целта си.
Няма да има публичен достъп до информацията за размера на влоговете и кредитите на политически партии, политици и държавници, както и членове на надзорния и на управителния съвет на банката и на юридически лица, с които те са в икономическа зависимост. В законопроекта е записано и определение за "икономическа зависимост", което гласи, че това са притежавани ценни книги, дялове в дружества с ограничена отговорност и командитни дружества, поименни акции в акционерни дружества, в това число придобити чрез участие в приватизационни сделки случаите на бонова приватизация. В този текст първоначално беше записано и изсветляването на лица, с които публични личности имат "политическа зависимост", но той отпадна поради факта, че депутатите на намериха механизъм, по който тази политическа зависимост да се провери и докаже.
Още от България
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"