Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, номинирана от България за наследник на Бан Ки Мун в ООН, поставя личните си амбиции пред възможността да бъде спасена древна Палмира, предоставяйки нейното възстановяване на Русия. Това казва в интервю за „Дойче веле“ Анни Сартр Фоуриат, френски историк е експерт по Сирия.
Тя остро критикува желанията на руснаците да наложат контрол върху възстановяването на древна Палмира, без да имат необходимата експертиза по отношение на паметниците от световното културно наследство.
„Не съм съгласна с това. Руснаците никога не са били ангажирани с обекта Палмира, нито като археолози, нито като историци, нито като реставратори и консерватори. По мое мнение, това е просто политическа маневра. Руският президент Владимир Путин само помогна Башар Асад да си върне Палмира, така че той може да бъде посочен като спасител, а режимът на Асад с удоволствие се възползва от помощта му. Аз съм притеснена обаче за ситуацията, защото руснаците нямат опит, когато става въпрос за Палмира. Те не притежават умения прецизно, професионално и с подобаващо уважение да възстановяват обектите от Световно културно наследство“, обяснява Анни Сартр Фоуриат.
Тя подчертава, че всичко това се случва със съдействието на световната организация за културно наследство ЮНЕСКО.
„ЮНЕСКО признава, че руснаците ще определят правилата, когато става въпрос за бъдещето на Палмира. Но реално е пренебрегнат сериозният археологически подход: на първо място трябва да бъде осигурена защита на паметника и да бъде направена пълна инвентаризация. А какво направиха руснаците? Построиха военен лагер наблизо и организираха концерт в чест на „освобождението“ на Античния театър, за които пристигнаха стотици хора. Това беше един истински пропаганден преврат.
Но това, че генералния директор на ЮНЕСКО е приела руския план, според мен, говори за една комплицирана и силно политизирана ситуация. Ирина Бокова е номинирана от България като наследник на Бан Ки Мун за поста генерален секретар на ООН, и тя се счита за един от най-подходящите кандидати. Но тя се нуждае от подкрепата на Москва – та тя дължи позицията си като генерален директор на ЮНЕСКО в голяма степен именно на Москва. Поради тази причина, по никакъв начин не иска да се противопостави на интересите на Русия. В резултат на това тя отправя противоречиви послания: от една страна казва, че възстановяването на Палмира не трябва да се прави набързо, а от друга - изглежда, че руснаците могат да правят каквото си искат. Така, поставяйки личните си амбиции на преден план, Бокова сега е с вързани ръце“, коментира френската изследователка на Сирия.
Нейните притеснения са още по-големи и те са свързани с конкретни действия на руските военни части, които по никакъв начин не се санкционират от ЮНЕСКО.
Районът, където руската армия е изградила своя лагер вече е опустошен от предишните маневри на сирийската армия: военни превозни средства са изкопали дълбоки бразди в земята, има заровени огромни камъни, прокарана е пътека. За съжаление, това се е случило там, където се намира северният некропол, където предстоят да бъдат направени още много археологически проучвания. Вместо това, всичко там е разграбено и разрушено. Но ЮНЕСКО не се е намесил - не е упражнил нито контрол, нито натиск върху руснаците да бъдат по-внимателни. Например, ЮНЕСКО можеше да настоява руснаците да изградят своя лагер на друго место в пустинята, където няма да навредят на артефактите в региона. Но сега, когато толкова много хора - туристи, войници, журналисти - вече са били допуснати до минават и разглеждат древните руини, някои от които са се катерили и по огромните камъни, са станали причина за още по-големи разрушения, с необратими последици, казва Анни Сартр Фоуриат.
Тя обаче счита, че ЮНЕСКО все още няма опции да се намеси в тази ситуация.
ЮНЕСКО просто не се интересува от това, което се случва в древна Палмира. Античният резерват в момента просто се експлоатира, превърнал се е в политическа играчка в ръцете на Асад и руснаците. Когато мястото беше отнето от властта на "Ислямска държава", руснаците нарекоха това "освобождение". Но те всъщност не "освободиха" Палмира! Те замениха само една армия с друга, категорична е Анни Сартр Фоуриат.
Тя е убедена, че древна Палмира е символ и трябва да бъде съхранена като част от световното наследство. Но има съмнения, че Путин и Асад докрай ще преследват своите политически интереси и ще настояват да бъдат признати за нейни „освободители“. В същото време има опасност да превърнат този древен град в Дисниленд, което би било кощунство. Според френската изследователка трябва да бъде взета в предвид петицията, подписана от редица авторитетни учени и изследователи, които настояват парите, които ще бъдат дадени за едно набързо и необмислено възстановяване на Палмира в „лошо копие на древния град“, да бъдат използвани за разкопки и проучвания във все още неизследвани части от града, както и за популяризирането на новите исторически открития.
Превод:Faktor.bg
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства