Поляците няма да позволят на никоя власт, колкото и силна да е тя, да сломи тяхното свободолюбие, пише Б. Дудек за Дойче Веле.
Поляците са народ, способен да се съпротивлява. Заплашвани и разделяни през вековете от чужди сили, окупирани и поробвани, те са се научили да се борят за своята свобода и за свободата на други народи. През 20 век на два пъти успяха да постигнат големи триумфи: през 1920 година, когато спряха настъплението на Червената армия към Западна Европа, а с това и разпространяването на руската революция; и втори път между 1980 и 1989 година, когато се опълчиха срещу системата и с мирните си протести проправиха пътя към нейното рухване и падането на Берлинската стена. Изграждането на демокрацията и последвалото икономическо чудо се превърнаха в образец и мащаб за много страни.
Днес, след 26 успешни за демокрацията години, полските избиратели взеха странно за външния наблюдател решение: с вота си те свалиха от власт едно проевропейско, либерално правителство, макар при него Полша да бе показала едни от най-добрите икономически показатели в Европа. Вместо това те гласуваха за една евроскептична и национално-консервативна партия, обещала им промяна и щедри социални услуги. Само четири седмици след смяната на властта обаче много поляци набързо отрезвяха.
Целта оправдава средствата
Както сочат последните допитвания до общественото мнение, национално-консервативната партия "Право и справедливост" на Ярослав Качински стремително губи подкрепа. Стреснати са особено онези, които се довериха на мекия, популистки и сговорчив тон в предизборната борба на президента Анджей Дуда и сегашния премиер Беата Шидло. Защото гълъбите бяха подменени от ястреби. Зашеметени от невероятната изборна победа, Ярослав Качински и радикалните му доверени лица безскрупулно и агресивно се опитват да наложат своята абсолютна власт. Без да ги е грижа за демокрацията и правовата държавност: целта очевидно оправдава средствата тези дни в Полша.
Предходното правителство също не се съобразяваше стриктно със законите и поставяше на ключови постове главно свои хора. Но жаждата за власт и мъст на Качински надхвърля всички граници. Вместо да се заеме с детските надбавки, както беше обещано на избирателите, Качински обяви война на Конституционния съд. Критиците си, които се изявяват в чужди медии, той заклейми като "най-гадния вид поляци" и "слуги на Гестапо". Едва ли някой си е представял така обещаната промяна.
Гражданското общество се пробуди
Мнозина обаче не желаят да гледат безучастно случващото се. Както през 70-те и 80-те години на миналия век, в Полша възникват Комитети за защита на демокрацията, граждански инициативи и организации по подобие на легендарния "Комитет за защита на работниците" - предшественика на "Солидарност". Десетки хиляди излизат на улицата да протестират. Много известни личност, като бившият лидер на "Солидарност" и нобелов лауреат Лех Валенса, бившият президент Александър Квашневски, много бивши министър-председатели и шефове на парламента застават зад протестното движение и настояват за мирна защита на демокрацията.
Това е реакция, отговаряща на най-добрите традиции в Полша. И на голямата надежда, че в историята на тази страна никоя власт, колкото и силна да е тя, не е успявала да сломи свободолюбието на полския народ.
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство