24 Ноември, 2024

​Холандия виновна за 300 убити при клането в Сребреница

​Холандия виновна за 300 убити при клането в Сребреница

Холандски съд постанови, че Холандия е отговорна за убийствата на над 300 бошнаци (босненски мюсюлмани), мъже и момчета, в Сребреница по време на войната в Босна през юли 1995 г., съобщи BBC. Съдът постанови, че холандските миротворци не са успели да защитят мирното босненско население, след като градът е паднал при обсадата на сръбската армия.

Повече от 7000 са били убити в Сребреница по време на тия събития. В случая съдът се произнася за онези босненци, които са потърсили убежище при холандските сини каски, а холандците са ги предали на сърбите.

Събитията в Сребреница се определят като най-жестокото клане в Европа след Втората световна война. Миналата година холандският съд постанови, че Холандия е отговорна за смъртта на други трима босненци в Сребреница.

В последното решение, провокирано по искане на роднини на жертвите, известни под името "Майките от Сребреница", съдът заяви, че холандските мироопазващи сили, Dutchbat, не са направили достатъчно, за да защитят 300-те бошняци, които са потърсили тяхната закрила, а би следвало да са наясно с вероятността от геноцид. Съдът заявява, че холандското правителство трябва да поеме някаква отговорност за случилото се и да плати компенсаци на семействата на 300-те жертви.

BBC припомня,че по време на войната от 1992-1995 г., бошнаци от съседни на Сребреница населени места са потърсили убежище в града, след като сръбска армия започва кампания на етническо прочистване. ООН обяви Сребреница за "безопасна зона" за цивилни граждани през 1993 г. След повече от две години обсада, градът падна през юли 1995 г. Хиляди босненци пристигат в базата на ООН непосредствено до Сребреница, където са разположени холандските миротворци. Холандските сини каски им казали, че ще бъдат в безопасност и ги предали на сръбската армия. Докато жените и децата са откарвани до съседни местности, населени предимно с бошняци, над 7000 мъже и момчета са изведени от базата на ООН от босненските сърби и избити. Останките на много от тях все още се намират в масови гробове около Източна Босна.

Двете ключови фигури на сръбската армия от това време - президентът Радован Караджич и генерал Ратко Младич, в момента са изправени пред трибунала на ООН в Хага за военни престъпления.

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.