27 Ноември, 2024

Американски анализатори: Русия притиска Румъния и България в района на Черно море

Американски анализатори: Русия притиска Румъния и България в района на Черно море

Базираният във Вашингтон мозъчен тръст Център за анализ на европейската политика (CEPA) отбелязва в свой доклад, цитиран от румънския вестник Аdevarul, че Русия се опитва да притиска България и Румъния в района на Черно море.

Причината е заради обстоятелството, че контролът над акваторията е ключов компонент от ревизионистката политика на Москва да затвърди силата си в Евразийския район.

В доклада „Надигане в Черно море: Стратегията на Русия в Югоизточна Европа” се подчертава, че стратегията на Кремъл в Черно море може да включва манипулиране на идеята за „Велика Румъния” с цел насърчаване на регионални спорове с Молдова и Украйна, подкрепяйки сепаратистки действия като тези на секеите (унгарска етническа група – б.р.) в Трансилвания. Също така чрез възпрепятстване на експлоатацията на ресурсите на Румъния в Черно море чрез юридически спор за териториалните води, към които Москва има претенции след анексирането на Крим.

В изготвения материал се пояснява, че Москва засилва натиска върху Румъния и България заради недостатъчната подкрепа на НАТО и САЩ в Черно море на фона на засилените позиции на Русия в региона след анексирането на Крим. Отбелязва се, че Русия държи редица бойни кораби, самолети и ракети „Искандер” в района на акваторията, докато нито една страна членка на НАТО не притежава ефективни военни възможности за противовъздушна отбрана. Отделно пактът има ограничено присъствие в Черно море, ЕС е доказал, че не може да гарантира безопасността в региона, докато американските интереси и влияние са намалели по време на двата мандата на президента Барак Обама.

В анализа се посочва, че основният проблем на Румъния и България са слабите им военноморски сили. Румъния разчита само на няколко остарели фрегати, подкрепени от половин дузина корвети, изтъква се в доклада. Отделно Русия може да използва и невоенни стъпки за насърчаване на етническа, религиозна, териториална и политическа нестабилност в държавите, включително и социални протести. Москва също има инструменти за икономически натиск, включващи търговски ограничения, прекъсване доставки на енергийни ресурси и други.

Като важен факт се подчертава присъединяването на Крим към територията на Русия, което носи достъп до допълнителни стотици километри крайбрежна територия и достъп до най-важното пристанище в Черно море – Севастопол, но също така печели три пъти по-голяма от Крим морска територия.

Задачата на Русия, според доклада, не е само защита на южния фланг на Руската федерация, но също заплахи срещу незащитени съседи и блокиране на възможността Украйна, Молдова и Грузия евентуално да се присъединят към НАТО. Относно Румъния и България целта на Москва е да неутрализира източния фланг на НАТО и да предотврати разполагане на морски сили в региона, пояснява се още в доклада.

Сподели:
Руската рубла се срина до ново дъно

Руската рубла се срина до ново дъно

Централната банка повиши лихвените проценти до 21% - най-високата им стойност от повече от две десетилетия

Европарламентът одобри новата Европейска комисия

Европарламентът одобри новата Европейска комисия

Депутатите подкрепиха състава на следващата ЕК с 370 гласа „за“ и 282 „против“, тя ще започне работа на 1 декември

"Газпром" загуби окончателно съдебната битка на "Северен поток 2" срещу правилата на ЕС

"Газпром" загуби окончателно съдебната битка на "Северен поток 2" срещу правилата на ЕС