24 Ноември, 2024

Асад бърза да превземе Алепо заради промените във Вашингтон

Асад бърза да превземе Алепо заради промените във Вашингтон

Президентът Башар Асад е решен да си върне контрола върху втория по големина сирийски град Алепо, с което ще нанесе решаващ удар на бунтовниците преди промените в американската външна политика, преценяват анализатори, цитирани от АФП. 

През последните месеци режимът на Асад предприе поредица от офанзиви за възвръщане на своя контрол върху опустошените източни райони на града, който е в ръцете на бунтовниците от 2012 г. С последния щурм в събота беше направен решителен пробив, след като правителствените сили взеха под контрол най-големите контролирани от опозицията предградия на Алепо. 

За режима на Асад възстановяването на контрола в Алепо би било „една от големите победи“, е мнението на експерта по Близкия изток Матю Гидер, изтъквайки „изключителното историческо, политическо и геополитическо значение“ на града. „Това беше един от първите градове, превзети от въоръжената опозиция“, допълва той. 

Предишната икономическа столица на Сирия и индустриален център на страната се намира на стратегически търговски кръстопът близо до границата с Турция. От 2012 г. градът е разделен на контролирани от бунтовниците източни райони и западни, които са под контрола на правителствените войски. 

Фабрис Баланш, сирийски експерт във вашингтонския Институт за близкоизточна политика, е на мнение, че превземането от правителствените сили на източен Алепо „би било повратна точка“ , тъй като това ще доведе до контрола на петте най-големи градове в страната от силите на режима в Дамаск. 

Верните на Асад сили вече контролират столицата Дамаск, намиращите се в централната част на страната градове Хомс и Хама, както и крайбрежния Латакия. Поставянето и на Алепо под техен контрол ще даде на правителствените сили по-добър шанс за превземане на северозападната провинция Идлиб, която почти напълно е под контрола на бунтовници и джихадисти. Басам Абу Абдала, близък до режима в Дамаск анализатор, каза, че падането на източен Алепо „ще промени баланса на силите в конфликта“. 

От 17 юли силите на режима обсадиха източен Алепо, където около 250 000 цивилни изпитват сериозен недостиг от храна и гориво и почти всички болници в района са с разрушения от бомбардировки. „Целта е тези [бунтовнически] групи да бъдат принудени да влязат в сценарий като в Хомс“, каза Абу Абдала, имайки предвид третия по големина град в Сирия, където бунтовниците бяха победени през 2014 г. след две години обсада и бомбардировки. Сегашната офанзива ще доведе или до прекратяване на огъня или до изтегляне на бунтовниците към контролираните от опозицията райони в Сирия, смята той. 

Според анализатори една от целите на безмилостните бомбардировки е подтикването на изтормозените от войната и гладуващи цивилни жители на града да се надигнат срещу въоръжените опозиционни сили. Повече от 4000 жители избягаха от контролираните от бунтовниците райони на града в тези, които са в ръцете на правителствените сили, при първото такова масово изнасяне от източен Алепо от 2012 г. досега. 

Режимът на Асад „може да си възвърне контрола върху територия само ако нейното население престане да подкрепя бунтовниците“, смята Баланш. Възстановяването на контрола върху Алепо от страна на правителството ще бележи края на сраженията на основния фронт на войната, която досега е отнела живота на 300 000 души, откакто започна през 2011 г. След това под контрола на бунтовниците ще останат анклави единствено в южната провинция Дараа, откъдето започна въстанието, и край Дамаск, където опозицията загуби бившите си крепости Дарая и Моадамийе ал-Шам.

Поражение в Алепо би означавало, че бунтовническите групировки „вече не са в състояние да държат населението под контрол или да го защитават“, каза Гидер. Според Баланш ако бунтовниците загубят Алепо, това ще покаже, че „опозицията е неспособна на големи военни успехи“ и ще накърни нейните надежди да се докаже като жизнеспособна алтернатива на на режима в Дамаск. 

Съдбата на Алепо ще бъде ключ към всяко възможно подновяване на замразените мирни преговори за прекратяване на продължаващата пет и половина години война, след като през тази година имаше три провалили се опита за диалог с посредничеството на ООН. Гидер смята, че режимът ще има преимущество и „ще бъде склонен да преговаря дори за по-малко“, ако превземе източен Алепо. 

Избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп ще поеме поста след по-малко от два месеца и възможната след това промяна в американската външна политика би могла също да даде предимство на Асад. Ако Дамаск контролира столицата и Алепо през януари, когато Тръмп влезе в Белия дом, „той може да каже, че свалянето на режима категорично вече не е дневен ред, каза Гидер. Баланш се съгласи с подобна оценка: „Знаем, че Тръмп не желае да се намесва в Сирия. Ако Алепо пандне... вече няма да си струва опозицията да бъде подкрепяна“.

Сподели:

Морски бури спряха част от фериботите в Гърция

Водно торнадо край Родос, преобрънати тирове заради силните ветрове, изкоренени дървета

Отново земетресение в района на Вранча - 4,1 по Рихтер

Трусът е регистриран в 07:16 ч. тази сутрин

FT: Русия вербува с измама стотици йеменски мъже за фронта в Украйна

Договорите на йеменските наемници се подписват чрез компания, свързана с хутите