Вчера той събра на работна закуска енергийните министри на България, Сърбия, Словения, Хърватия, Унгария и Австрия, за да обсъдят забележките на Брюксел относно това, че проектът не гарантира достъп на трети страни до газопровода.
След срещата Йотингер даде пресконференция, на която той изтъкна, че Европейската комисия не е против проекта "Южен поток" и го смята за важно допълнение към паневропейската енергийна мрежа, но иска да гарантира, че европейските правила, засягащи околната среда, единния пазар и енергетиката, ще бъдат спазвани, посочи еврокомисарят.
Предстои той и министрите на енергетиката от Италия, Гърция Унгария, Словения и Австрия, да изпратят официални писма до Йотингер, с които да му предоставят мандат за преговори с Москва. През последните три години и половина е загубено много време, този проект вече трябваше да започва работа, коментира Стойнев.
Според думите му, цитирани от БНР, Йотингер трябва да защитава интересите на страните членки на ЕС. "Няма асистиране и модериране, те трябва да са водещи. Ние казваме как ЕК да защити интересите ни", каза Стойнев. Той бил обяснил на срещата, че това било необходимо, "за да не сме в позиция всяка държава да преговаря с руската страна и да постига отделни резултати".
Още от Свят
Блокираха унгарското предложение за присъединяване на Сърбия в ЕС
Хърватия, Естония, Финландия, Германия, Латвия, Литва, Нидерландия и Швеция бяха сред тези, които се противопоставиха на този ход, сочейки с пръст лошия опит на Белград в областта на основните човешки права
Експерт: Окупаторите се готвят за настъпление в следващата гореща точка в Украйна
В същото време има фактори, които могат да осуетят плановете на врага за Запорожие
Русия атакува Украйна с рекордните 188 дрона през изминалата нощ
Москва е изстреляла и четири балистични ракети „Искандер-М