24 Ноември, 2024

Ердоган: Влизането на Турция в ЕС остава стратегически избор

Ердоган: Влизането на Турция в ЕС остава стратегически избор

ЕС е готов да обсъди обособяването на буферна зона в Сирия по границата с Турция, но Турция трябва да бъде готова да действа - положението със стотиците хиляди прииждащи през Турция към Европа мигранти трябва да бъде прекратено. Това заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск след срещата си с турския президент Реджеп Тайип Ердоган. 

По думите на Туск ЕС не може да се справи сам с бежанските потоци и се нуждае от турската подкрепа. Туск съобщи, че при разговора със своя гост е настоял за спазването на съществуващите договорености, включително на споразумението за реадмисия. Споразумяхме се, че не може решението в Сирия да бъде намерено, докато оставяме Русия да поразява цели на опозицията срещу Башар Асад. Съгласихме се да се борим с "Ислямска държава" (ИД), добави Туск. 

В Турция има близо 2,5 милиона мигранти, 300 000 са от Ирак, а 2,2 милиона са от Сирия, заяви президентът Ердоган. Никога не сме дискриминирали бежанците по вяра и етнос, приели сме всички. Досега сме похарчили 7,5 милиарда долара за справянето с бежанската криза, а от международната общност сме получили 417 милиона долара. Продължаваме да поддържаме политиката на отворените врати, никога не сме изпращали в други държави дошлите в Турция бежанци, допълни президентът. Той отбеляза, че в ЕС засега са пристигнали 250 000 мигранти. По неговите думи от самото начало на сирийската криза Турция е поела тежестта с бежанците от името на международната общност, пише БТА. Ердоган приравни като терористи ИД, ПКК и Патриотичната демократична партия (ПДП). Според него трите организации работят заедно. Няма "добри" и "лоши" терористи, ПКК и ПДП са като ИД, обобщи турският президент. Турция с решимост води борба срещу терористите от ИД и ПКК, опитваме се да запазим равновесието между сигурността и свободата; не насочваме усилия срещу отделни етноси, целта ни е да пречупим гръбнака на терористите, които посягат и на мирното кюрдско население. Няма да се откажем от демократичните постижения в Турция от последното десетилетие, допълни президентът. Той призова за съвместна работа с ЕС. Ако искаме да решим бежанската криза, трябва да работим заедно, да обявим защитена от тероризъм зона, както и зона, забранена за полети, посочи той. Невъзможно е бъдещето на ЕС да се разглежда, без да се взима предвид Турция. Влизането на Турция в ЕС остава стратегически избор, не бива пред него да бъдат поставяни изкуствени политически бариери, преговорният процес трябва да бъде съживен, заяви Реджеп Тайип Ердоган.

Реджеп Ердоган се опитва да постави Европейския съюз на колене. Турция иска облекчаването на визовия режим с ЕС, съобщи председателят на ЕП Мартин Шулц след днешната си среща с турския президент. Шулц направи изявление за медиите, на което Ердоган не присъства.

Ердоган е поставил и въпроса за обособяването на зона за сигурност в Сирия по границата с Турция. Шулц е отговорил, че подобна стъпка може да бъде предприета единствено с решение на Съвета за сигурност на ООН.

Турция е готова на всякакъв вид сътрудничество по бежанската криза, заяви президентът Реджеп Тайип Ердоган след среща в Брюксел с председателя на Европейския съвет Доналд Туск. Ердоган отрече обвиненията, че страната му нарочно пуска мигрантите през границата в останалите европейски страни. "В Турция има близо 2.5 милиона мигранти, а в ЕС засега са пристигнали 250 000. Никога не сме дискриминирали бежанците по вяра и етнос, приели сме всички. Досега сме похарчили 7.5 милиарда долара за справянето с бежанската криза, а от международната общност сме получили 417 милиона долара", каза Ердоган.

Председателят на Съвета Доналд Туск призова Турция да спазва споразуменията за реадмисия на нелегални имигранти и за охрана на границите. По-рано Ердоган се присмя на усилията на ЕС за справяне с бежанската криза. Турският президент, който се подготвя за парламентарни избори на 1 ноември, изтъкна рекорда на Турция с приемането на 2 милиона бежанци от съседните Сирия и Ирак, и го сравни с броя на бежанците, преминаващи в ЕС, в реч пред поддръжници. Европа се чувства дискомфортно дори при наличието на най-малкия бежански наплив, каза той снощи на голям митинг в Страсбург. 

"Какво ни казват те? Не отваряйте вратите си, не им позволявайте да стигнат до нас. Те трябва да останат при вас", каза още в друга проява в Страсбург президентът, цитиран от турския в. "Хюриет". Изказванията на турския държавен глава вероятно ще обезпокоят представителите на ЕС, които се очаква да убеждават Ердоган по време на посещението му в Брюксел да приеме още сирийски бежанци в замяна на помощ, прогнозира Ройтерс.

След срещата си днес с Ердоган Мартин Шулц обясни, че турската страна е отбелязала мащаба на средствата, които отделя за поддържането на бежанските лагери на своя територия. Шулц определи разговора като "много интензивен обмен на мнения". 

Председателят на ЕП е заявил на своя гост, че Турция не може да бъде изключена от списъка на "сигурните държави", след като е кандидат за членство в ЕС. Този списък определя държавите, в които могат да бъдат връщани мигранти, неотговарящи на правилата за получаването на международна закрила в ЕС. 

Според в. "Франкфуртер Алгемайне зонтагсцайтунг" Европейският съюз и Турция вече са се договорили по принцип по план за действие за намаляване потока от бежанци към Стария континент, а на днешните срещи на Ердоган с евролидерите тази договорка само трябва да бъде потвърдена.

Съгласно плана Турция ще приеме да засили действията си за осигуряване на границата си с ЕС чрез включване на нейни представители в съвместни патрули с гръцката брегова охрана в източно Егейско море, което ще се върши посредством координацията на службата за защита на границите на ЕС Фронтекс. Всички мигранти, които бъдат заловени, ще бъдат връщани обратно в Турция, където ще бъдат изградени шест нови лагера с капацитет до 2 млн. души. Това ще бъде съфинансирано от ЕС.

Според информацията, позоваваща се на германски източници и на служители на ЕК, планът е обновено виждане на споразумението между Брюксел и Анкара от 2013 г. Ако приемем, че в понеделник бъде постигнато съгласие, лидерите на ЕС ще бъдат запознати с плана преди тяхната следваща среща на върха в средата на октомври. ЕС отдавна призова Турция да направи повече, за да бъдат спрени опитите на мигрантите да предприемат опасното прекосяване на морето до гръцките брегове, след като повече от 500 000 бежанци и мигранти достигнаха до Стария континент от началото на годината.

Лидерите от ЕС се споразумяха миналата седмица на извънредна среща по кризата с мигрантите да предложат повече помощи на Анкара и други страни от региона. В същото време в Брюксел са убедени, че Анкара би могла да се справи с оценяваните на около 30 000 трафиканти на хора от Турция към Европа. От ЕС също така искат на турска територия да бъдат създадени "горещи точки", която мярка засега е отхвърлена от премиера Ахмет Давутоглу. 

Сподели:

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.

Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС

Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс