Ако подкрепите споразумението за името с Гърция, Македония ще бъде следващата страна-членка на НАТО.“ Това заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг по време на посещението си в Македония в навечерието на референдум за името, съобщи БНР.
Македонският президент Георги Иванов изрази увереност, че мястото на страната му е в ЕС и НАТО, но двете организации не трябва да бъдат алиби за един лош договор.
През юли НАТО покани официално Македония да започне преговори за присъединяване след предварително споразумение с Гърция. Сега изходът от референдума е следващото препятствие по пътя към членството, смята Столтенберг. „Ние сме готови да ви приемем“, заяви той. И допълни: "Ако приемете споразумението за името, Македония ще стане следващата страна-членка на НАТО. Така че се надявам, че при следващото си посещение ще бъда на гости в страна от Алианса."
Столтенберг е първият от серия западноевропейски лидери, които тази седмица са в Скопие с тази цел. Той разговаря с македонския премиер Зоран Заев и с други политически лидери, за да подкрепи кампанията за приемане на името Северна Македония.
Днес на посещение е и люксембургският външен министър Жан Аселборн.
По време на срещата си с македонския си колега Никола Димитров в Скопие той изтъкна, че на предстоящия референдум Република Македония трябва да избере между миналото и бъдещето, съобщава агенция МИА, цитирана от БТА.
Аселборн е изразил задоволство от споразумението между Атина и Скопие за името на Република Македония. Той е казал, че "балканският регион е регион на ЕС, но усилия са нужни и от двете страни" и е заявил, че би било политическа грешка, ако до следващия юни не бъде взето положително решение в тази насока. Според Аселборн сега е моментът да се каже "да" на Македония, защото, ако решението бъде отложено за още 2-3 години, това ще даде негативен сигнал за целия регион.
Аселборн и Димитров са обсъдили ситуацията в региона и в ЕС и са подписали двустранно споразумение за обмен и взаимна защита на класифицирана информация.
Утре в Скопие се очаква канцлера на Австрия, която в момента председателства Съвета на ЕС, Себастиян Курц, а в събота първо официално посещение на германски канцлер от обявяването на независимостта на Македония на 8-ми септември 1991 г. ще направи Ангела Меркел.
Още от Свят
Блокираха унгарското предложение за присъединяване на Сърбия в ЕС
Хърватия, Естония, Финландия, Германия, Латвия, Литва, Нидерландия и Швеция бяха сред тези, които се противопоставиха на този ход, сочейки с пръст лошия опит на Белград в областта на основните човешки права
Експерт: Окупаторите се готвят за настъпление в следващата гореща точка в Украйна
В същото време има фактори, които могат да осуетят плановете на врага за Запорожие
Русия атакува Украйна с рекордните 188 дрона през изминалата нощ
Москва е изстреляла и четири балистични ракети „Искандер-М