"България е новата алтернатива за мигрантите - но не като транзитен маршрут, а като база за оставане в очакване на по-добри времена за пробив към Европа. Влезлите веднъж в България остават, защото продължаването на пътя им към Сърбия и Румъния е доста трудно", пише "Франкфуртер алгемайне цайтунг"
След затварянето на така наречения Западнобалкански маршрут през Македония, Сърбия и Хърватия в Австрия и страните от Северна Европа мигрантите намериха алтернативни пътища за проникване в Европейския съюз.
Един от алтернативните маршрути преминава през България. От нея мигрантите се опитват да влязат в Румъния или Сърбия.
И двата варианта не са идеални. В Румъния естествена преграда за по-нататъшното предвижване се превръщат Карпатите. Що се отнася до Сърбия, то нейните граници с ЕС се намират под внимателно наблюдение и контрол.
Така че многобройните мигранти остават в България, подчертава ФАЦ.
Другите маршрути започват в южните турски пристанища Мерсин и Анталия, а също така от Атина. От тях мигрантите потеглят с малки корабчета или рибарски лодки през Средиземно море към Италия. Стойността на тяхното пътуване е между 3000 и 5000 евро, отбелязва изданието.
Някои от мигрантите се опитват да проникнат от Гърция в Албания, откъдето по море се добират до Апенините или по суша продължават с автомобилен транспорт към Северна Европа. Гръцко-албанската граница е по-трудна за преодоляване, отколкото морската на тези две страни с Италия заради особеностите на албанския ландшафт и планинския характер на местностите.
Освен това по-нататъшното предвижване от Албания по посока на Черна гора и Босна и Херцеговина е затруднено заради мините, останали там от епохата на кървавите междунационални войни през 90-те години на ХХ век, пише ФАЦ.
Още от Свят
Мицкоски от Брюксел: Казах на Кос и Коща, че Северна Македония не приема ултиматуми
Той е потвърдил, че властта в Скопие остава ангажирана с осигуряването на по-добър живот за нашите граждани и е ангажирана на направи РСМ член на ЕС
Путин кандърдисва Ердоган: Да спрем незабавно офанзивата на бунтовниците в Сирия
Турският президент подкрепяше усилията на бунтовниците за сваляне на Асад, но през последните месеци той се стреми към сближаване със сирийския си колега
Военно положение изненадващо обяви президентът на Южна Корея
От опозиционната Демократическа партия на страната, която има мнозинство в парламента, тази седмица се готвят да внесат импийчмънт на някои от висшите прокурори