24 Ноември, 2024

Финансовият министър на Германия: Пазарите са готови за всички сценарии с Гърция

Финансовият министър на Германия: Пазарите са готови за всички сценарии с Гърция

Няма признаци финансовите пазари да са притеснени от възможността за обявяване на фалит и напускане на еврозоната от Гърция. Това стана ясно от изявленията на германския министър на финансите Волфганг Шойбле,  съобщава "Ройтерс". Той добави, че всички сценарии за бъдещето на страната са "оценени".

"Не се наблюдава никакво притеснение на пазарите", заяви Шойбле на събитие на Съвета по международни отношения в Ню Йорк. "Гърция не е голяма част от икономиката на еврозоната като цяло. Повечето участници на финансовите пазари ни казват, че пазарите вече са преценили какво е възможно да се случи", каза той.

По-рано днес председателят на Европейската централна банка Марио Драги заяви, че осигуряването на финансова помощ за Гърция е изцяло в ръцете на гръцкото правителство, което трябва да представи програма за реформи, приемлива за кредиторите.

Във вторник ЕЦБ разреши отпускането на до 74 милиарда евро спешна ликвидна помощ (ELA) за гръцките банки, което е знак за тежкото положение на страната. "Одобрихме ELA и ще продължаваме да го правим, ще отдаваме ликвидност на гръцките банки, стига да са стабилни и да имат адекватни гаранции", каза Драги и добави, че няма краен сток за спешната помощ.

В началото на април инвеститорът Уорън Бъфет стигна дори по-далеч и обяви, че оттеглянето на Гърция от еврозоната ще е за добро. "Ако се окаже така, че гърците си тръгнат, това може да не е лошо за еврото", каза той. "Ако всички научат, че правилата означават нещо и че когато са установени правила за фискалната политика на членовете или нещо подобно, те трябва да се спазват, това ще е за добро", добави той пред телевизия CNBC.

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.