Италианският министър-председател Матео Ренци понесе тежко поражение на референдума за конституционна реформа, показват първи прогнозни резултати, предаде Ройтерс.
Според прогнозни резултати, цитирани от телевизия РАИ, предложението за конституционна реформа е получило подкрепа между 39 и 43%, а против него са гласували между 57 и 61% от избирателите, участвали в референдума.
Най-активно гласуват гражданите в северните райони на страната, отбелязва агенция АНСА.
Активността – около 60%, е много по-висока спрямо предишните избори, когато през юни италианците гласуваха за общински власти.
Интересът на избирателите се обяснява отчасти с напрегната кампания преди референдума и с факта, че резултатът от вота вероятно ще определи бъдещето на правителството на Матео Ренци.
За действителност на референдума не се изисква определен кворум и резултатите ще бъдат зачетени независимо от избирателната активност.
Матео Ренци вече призна поражението си и заяви, че ще връчи оставката си на президента Серджо Матарела.
„Гласувалите с „не” победиха”, заяви Ренци на пресконференция в своята резиденция.
„Когато загубиш, не можеш да се преструваш, че нищо не се е случило… опитът на моето правителство приключва тук”, каза премиерът.
Преди референдума Ренци обеща да напусне поста, ако италианците отхвърлят предложените от него промени в конституцията.
Реформата предвижда съсредоточаване на властта в ръцете на правителството.Критиците я определяха като антидемократична, а поддръжниците настояваха, че тя ще направи Италия по-стабилна.
След изявлението на Ренци за оставката, популисткото Движение „Пет звезди” на комика Бепе Грило заяви, че е на път да управлява Италия. Движението беше начело на кампанията за гласуване против предлаганите от Ренци конституционни промени.
Самият Грило приветства заявлението на Ренци, че ще подаде оставка, и призова за незабавни предсрочни избори.
„Сбогом, Ренци. Демокрацията победи, главният победител са италианците. Сега бързо гласуване. Новото изборно законодателство трябва да бъде прието за седмица”, написа Грило в своя блог.
Луиджи Ди Майо, един от лидерите на популитската партия, каза, че референдумът показва, че „гражданите са тези, които управляват институциите”, а не един човек като Ренци.
Ди Майо заяви, че движението ще започне работа по свое правителство.
Решението дали да приеме оставката на Ренци, или не, е на президента Серджо Матарела.
Очаква се премиерът да бъде помолен да остане на поста, поне докато парламентът приеме проектобюджет, което се предвижда да стане този месец, и евентуално да ревизира изборния закон, преди да бъде определена дата за избори, посочва Асошиейтед прес.
Още от Свят
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс
Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка
Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков