24 Ноември, 2024

Издъхна Нелсън Мандела - борецът за човешки права

Издъхна Нелсън Мандела - борецът за човешки права

 

Новината съобщи президентът на Южна Африка Джейкъб Зума.

Нацията ни загуби най-великият си син, бяха думите на Зума.

Мандела, наричан от сънародниците си на галено "Мадиба", е първият чернокож президент на РЮА и носител на Нобеловата награда за мир за 1993 г. Той е сред най-изявените противници на апартейда в ЮАР и символ на борбата срещу него.

Той бе приеман в болница няколко пъти тази година заради повтаряща се белодробна инфекция.

Мандела е роден на 18 юли 1918 г. Той започва да се занимава политическа дейност през 1944 г. Няколко години по-късно оглавява кампания за неподчинение на расистките закони. От 1961 г. ръководи военната организация на Африканския национален конгрес (АНК).

През 1962 г. е арестуван и е осъден на седем години затвор. През 1964 г. получава доживотна присъда.

Нелсън Мандела прекарва 24 години в затвор. Дълги години по света се води кампания за неговото освобождаване. През 1985 г. той отхвърля предложението на президента Питер Бота да бъде освободен, но да се откаже от каузата си.

Освободен е на 11 февруари 1990 г., след като в системата на апартейд започва криза. Мандела оглавява АНК, която след падането на апартейда е вече законна партия, година по-късно.

На 3 февруари 1992 г. в Париж, заедно с президента на ЮАР - Фредерик де Клерк, получава награда на ЮНЕСКО за мир "Хофу-Боани" за постигнатото споразумение.

През 1993 г., отново с Де Клерк, получава Нобелова награда за мир.

През 1994 г. е избран за президент на ЮАР в първите общонационални избори с участието и на чернокожото население. Държавен глава на африканската страна до 1999 г.

Сподели:

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.

Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС

Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс