Държавният секретар на САЩ Джон Кери и министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров отново не успяха да стигнат до споразумение за временно спиране на боевете в сирийския град Алепо.
Двамата са обсъдили ситуацията в града по време на среща в Хамбург и ще разговарят отново днес, съобщава БНР.
Руският външен министър е заявил, че подкрепя инициативата на САЩ от 2 декември за съгласуване на срокове и маршрути за извеждане на бунтовниците от източната част на Алепо. Междувременно, обаче, на 5 декември американците са оттеглили това си предложение.
Сергей Лавров е разговарял и с германския си колега Франк-Валтер Щайнмайер, който е наблегнал върху необходимостта от незабавното установяване на примирие в сирийския град. Щайнмайер настоял и за откриване на хуманитарен достъп и възобновяване на политическия диалог.
Междувременно сирийският президент Башар Асад коментира, че настъплението на сирийската армия в Алепо от последните дни напълно ще промени хода на сраженията в цяла Сирия.
Алепо е последната надежда на бунтовниците и тези, които ги подкрепят, след провала им в битките за Дамаск и Хомс, казва той в интервю за сирийския вестник "Уатан".
Той посочва, че сирийското правителство не смята цялата сирийска опозиция за чужди агенти и е готово да преговаря с тези, които не са свързани с терористите и с чуждите специални служби.
Вчера се появиха информации, че сирийските правителствени сили вече навлизат и в райони от Стария град на Алепо, с което бунтовниците са изгубили около две трети от контролираните от тях територии.
Дамаск е категоричен, че вече няма да приеме никакви предложения за примирие, макар че опозиционните сили настояват за такова, съобщава Ройтерс. Последното предложение е за петдневно примирие, което да влезе в сила незабавно, с цел евакуация на ранени и цивилни.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.