24 Ноември, 2024

Кибератаките да се включат в чл. 5 от договора за НАТО за колективна отбрана

Кибератаките да се включат в чл. 5 от договора за НАТО за колективна отбрана

Даля Грибаускайте

Непрекъснатите кибератаки, целящи да парализират стратегически сектори на държавите от НАТО, станаха неизменна част от военното планиране на Русия, заяви президентът на Литва

Президентът на Литва Даля Грибаускайте предлага киберсигурността да стане част от чл. 5 на Северноатлантическия договор, по силата на който се предвижда колективна отбрана при нападение срещу която и да е членка на НАТО.

Тя е представила идеята си лично пред американския президент Доналд Тръмп по време на форума "Три морета", който се провежда във Варшава, предадоха информационните агенции.

"Русия активно продължава милитаризацията - значително нарасна военната мощ на тази страна в Калининградска област, подготвя се за ученията си "Запад-2017", които са с агресивен характер. Непрекъснатите кибератаки, целящи да парализират стратегически сектори на държавите от НАТО, станаха неизменна част от военното планиране на Русия. Само за пропаганда и тиражиране на фалшиви новини, насочени към създаване на напрежение и недоверие към НАТО, тази страна отделя милиарди долари всяка година." - гласи позицията на Грибаускайте, публикувана на сайта на президентството.

При разговора тя е описала специфичната ситуация, в която се намира регионът, както и потребностите на Литва в сферата на отбраната. Същевременно е подчертала, че Алиансът се нуждае от обновление.

"По думите на президента, Литва и другите страни-членки, имат нужда от НАТО, който ще действа още по-бързо и ще бъде по-ефективен. Трябва да се реформира и да се ускори процесът на вземане на решения, да се предислоцират въоръжените сили и командването им по източния фланг на Алианса, да се изготвят постоянно обновяващи се планове за отбрана, с включване на конкретни военни мощности в тях." - се казва в официално съобщение от литовската президентска институция.

Грибаускайте е поискала да се намерят решения за предотвратяване на риска от военна изолация на балтийските страни.

Тя прогнозира, че съществуващото геополитическо и военно напрежение няма да отслабне.
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства