За последователите на хиндуизма ритуалното подстригване е акт на отдаденост, а за много храмове и религиозни обекти в Индия то носи печалба от милиони.
Косите, които остават след като вярващите обръснат главата си и я намажат с паста от куркума са доходен бизнес, съобщава Франс прес, цитирана от БГНЕС. Има дни, в които стотици последователи стоят на опашки отпреди зазоряване пред храма западно от Ченай, за да участват във вековното традиционно даряване на коса на бога.
Вярващите се молят за късмет и здраве, а служителите на храма събират кичурите, които ще бъдат продадени, за да се използват за направата на перуки или за удължители на коса. Индия е най-големият износител на човешка коса и печели от това няколко стотин милиона долара годишно. Най-големите клиенти са в Европа, но косата се търси и в Азия, САЩ и дори в Африка.
Има 10 големи храма и няколко по-малки, които имат ниша на пазара. В някои села също събират коси за продан. Най-скъпа е косата, обръсната от скалпа на един човек.
В някои храмове изискват от вярващите да сплитат косата си преди да бъде отрязана, което улеснява транспортирането й. Косата, събирана в храма Тирутани Муруган се продава на предприятия, които път продават готовата продукция от перуки или удължители.
Бизнесът в храма върви с пълна сила. Той е един от шестте, посветени на бог Муруган. От четири часа сутрин до залез бръснарите не спират да режат коси. Поклонниците чакат с часове, по време на празници и повече, за да дарят косатата си на бога. Десетки хиляди, между които жени и деца, бръснат главите си всяка година и мажат главите си с ярко жълта паста от куркума на прах преди да кажат молитвите си.
Поклонниците изкачват 365 стъпала, за да стигнат до храма, който е отворен целогодишно. Печалбата от продажбата на коса се използва за издръжката му.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.