Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц заяви вчера, че ще се оттегли от поста си и ще се завърне в политиката в родната си Германия. Шулц, който е член на Германската социалдемократическа партия, заяви това в ефира на телевизия А Ер Де и каза, че ще даде повече подробности днес в Брюксел, предаде ДПА.
Мартин Шулц бе назначен начело на ЕП след изборите през 2014 г. с уговорката, че мандатът му ще бъде две и половина години (половината от мандата на ЕП). Този срок изтича. Германският в. "Зюддойче цайтунг" съобщи, че Шулц ще оглави листата на партията си в провинция Северен Рейн-Вестфалия на парламентарните избори в края на 2017 г. Той може да се окаже и кандидат за поста външен министър, който ще бъде овакантен през февруари, ако сегашният му титуляр Франк-Валтер Щайнмайер стане президент, както се очаква.
Левоцентристката ГСДП заяви, че ще обяви кандидата си за канцлерския пост на конференция през януари. Очаква се министърът на икономиката Зигмар Габриел, който е и вицеканцлер в управляващото правителство на широката коалиция, да се кандидатира за поста, въпреки че според критиците му той не е достатъчно популярен, за да обедини ГДСП. Ако Габриел реши да не се кандидатира, именно Мартин Шулц може да го направи. Шулц е смятан за възможна алтернатива на Габриел. Ангела Меркел ще бъде кандидатът на другата партия в коалиционното правителство, Християндемократическия съюз. Ако партията й получи достатъчно гласове за формиране на ново правителство, тя ще бъде на път да стане управлявалият най-дълго европейски лидер.
Ако се съди по последните проучвания, ХДС ще получи между 30 и 35 на сто от гласовете на изборите догодина. ГСДП получава между 22 и 24 на сто според допитванията. Не е ясно дали отново ще се стигне до широка коалиция между двете партии, подкрепата за които спадна, след като много германски гласоподаватели се отдръпнаха от традиционния политически център. ХДС и ГСДП често са обвинявани, че имат сходни платформи, а Меркел възприе някои от традиционните послания на социалдемократите.
Допитванията показват, че основаната през 2013 г. дясна партия "Алтернатива за Германия" в момента получава между 10 и 14,5 на сто от гласовете и почти сигурно ще влезе в германския парламент. Вчера председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер отрече, че ще подава оставка. Говорител на ЕК каза това по повод изтеклата в медиите информация, че в тесен кръг Юнкер е заплашил да напусне преди края на мандата на ЕК през 2019 г., ако председателят на Европейския парламент Мартин Шулц бъде принуден да се оттегли от своя пост.
Още от Свят
Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка
Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков
Путин подписа закон, който позволява на бойците в Украйна да отменят лоши дългове
Новото законодателство ще бъде силен мотив за някои да се присъединят, тъй като Русия търси нови начини за набиране на бойци за почти тригодишния конфликт
Израел към САЩ: Продължаваме решителните действия срещу "Хизбула"
Кац даде висока оценка на усилията на САЩ