Чуждата намеса във вътрешните работи на Македония "придобива все по-въпиющи форми", се казва в съобщение на руското външно министерство.
На изборите на 11 декември управляващата партия получи мнозинство от гласовете, а "неприкрито подкрепяната от ЕС и САЩ опозиция, въпреки всички манипулации, претърпя поражение", отбелязва министерството, цитирано от ТАСС и БТА.
Междувременно еврокомисарят Йоханес Хан, върховният представител Федерика Могерини, генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг и други високопоставени представители на т.нар. "просветена Европа", така радееща за демократичните норми, продължават безсрамно да оказват на президента на Македония Георге Иванов безпрецедентен натиск, настояват да даде премиерския мандат на опозиционерите, които се съгласиха с ултимативната "албанска платформа", добавя министерството.
"Важно е да си даваме сметка за това, че формулираните в Тирана мерки, подразбиращи федерализиране на Македония, преразглеждане на архитектурата на властта и дори на държавната символика, фактически водят до подриване на конституционните устои и в крайна сметка - до дезинтеграция на страната", се казва в съобщението на руското външно министерство.
"Към това поведение на еврочиновниците се присъедини и ръководителят на самообявилото се Косово Хашим Тачи, който недвусмислено призова македонските албанци да "вземат правата си в ръцете си", в руслото на "Велика Албания", претендираща за широки райони от редица балкански страни, включително Македония. Това е поредното свидетелство, че изкуственото квазидържавно косовско образувание е един от главните източници на нестабилност, основен носител на конфликтен потенциал на Балканите", казват от руското МВнР.
"Македонците трябва сами, без намеса отвън, да решават съдбата си", посочва руското дипломатическо ведомство.
Още от Свят
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс