В анализа по темата „Файненшъл таймс” обръща внимание на високите лихвени проценти в Турция на равнището от около 6% и извежда на преден план основния въпрос – дали те ще бъдат достатъчни за финансиране на големия дефицит по текущата сметка на страната в размер на 60 милиарда щатски долари.
„Изявленията на финансовото лоби и обременената политическа обстановка в страната очевидно поставят в изключително затруднено положение Централната банка на Турция”, заключава „Файненшъл таймс”, цитиран от „Милиет”.
От началото на годината до сега турската лира е изгубила 8.7% към долара, коментира агенция Блумбърг.
Това е най-значителният спад сред развиващите се икономики в Европа. Блумбърг цитира електронно писмо на гуверньора на Турската централна банка Ердем Башъ, в който казва, че е от "голямо значение допълнителното затягане на монетарната политика да е силно, ефективно и временно". Колко дълго ще продължи то ще зависи от развитието на ситуацията на форекс пазарите.
Според статистиката на банката, от 11 юни до сега са продадени долари за $ 2.9 млрд. По този начин финансовата институция се опитва да стабилизира местната валута, пострадала и от уличните протести в страната.
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство