Руските петролни фирми продължават да увеличават добива си, което показва, че най-големият производител на суров петрол в света е готов за продължителна борба за пазарния си дял с ОПЕК. Страната на Путин се надява, че индустрията ще издържи дори, ако цената падне до 35 долара на барел, коментира "Ройтерс".
Докато ОПЕК се подготвя за срещата в петък във Виена, то Русия изпраща малка делегация за разговори, на които е много малко вероятно да се стигне до някаква сделка. Петролните министри от ОПЕК многократно заявиха, че ще намалят производството само, ако това бъде направено и от страните-производители, които не са членове на организацията.
Според Eurasia Drilling Company (EDC), най-големият доставчик на сондажни услуги на територията на Русия и в Каспийско море, руските сондажи, измерени в метри, са нараснали с 10% през първите шест месеца на тази година спрямо миналата година, въпреки спада в цените на петрола до под 50 долара на барел от 115 долара на барел през юни 2014 година.
"Въпреки неотдавнашния спад на цените на петрола, руското производство продължи да се увеличава като производителите са на печалба дори и при по-ниската цена на петрола, подпомогнати от по-ниските разходи заради слабата рубла и по-ниските данъци, вследствие на по-ниската цена", обяви Bank of America Merrill Lynch в скорошно изследване.
Москва изненада Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), като увеличи продукцията си до нови рекордни нива през тази година, въпреки ниските цени на петрола. ОПЕК се надяваше, че това ще намали производството заради по-високите разходи на производителите.
Сривът на цените вече частично постигна целите на ОПЕК. Това даде тласък на глобалното търсене и намали ръста в доставките на американски шистов петрол, който е сравнително скъп за производство.
Москва отговори с рязко обезценяване на рублата, давайки предимство на своите износители. При много от страните-членки на ОПЕК от Персийския залив валутите са твърдо фиксирани към курса на долара. Според EDC, руският сондажен пазар се основава на дългосрочни договори, което води до по-ниски цени и по-малка маржова нестабилност в сравнение с други страни. Общите сондажи в Русия са нараснали повече от два пъти през последните десет години до над 22 милиона метра годишно. Руското производството на петрол, което заедно с продажбите на природен газ носи половината от приходите в държавния бюджет, непрекъснато нараства от 1998 г. насам, с изключение на незначителен спад през 2008 г.
Според официални данни, броят на произвеждащите кладенци в Русия се е увеличил през 2014 г. до 146 279 от 143 875 през 2013 г. Броят на хоризонталните сондажи - по-ефективен метод за извличане на нефт - се е увеличил повече от шест пъти от 2005 г. насам.
Броят на кладенците в Близкия изток, включително и в Саудитска Арабия, също се е повишил през изминалата година, според данни на ОПЕК, което контрастира с бързите спадове в много други държави, в резултат на ниските цени на петрола.
В същото време в САЩ, броят на нефтените платформи е намалял с 1 173 през миналата година до 744, а първоначалното бързо покачване на производството на шистов петрол също е намаляло поради по-ниските цени, според компанията за петролни услуги Baker Hughes.
Merrill Lynch заяви, че повечето руски петролни компании избиват производствените си разходи дори при такива ниски цени като 35 долара за барел в сравнение с 40-50 долара за производителите от Латинска Америка.
Още от Свят
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи