Холандия и САЩ постигнаха споразумение да използват инфраструктурата на холандския карибски остров Кюрасао за евентуално препращане на хуманитарна помощ към близката Венецуела, предаде Ройтерс, позовавайки се на премиера на Кюрасао.
Островът ще бъде използван единствено за цивилни операции за доставка на помощи като храни и лекарства за Венецуела, ако венецуелското правителство изрично разреши това, заяви холандското външно министерство миналия месец.
Венецуелският президент Николас Мадуро многократно е отказвал да допусне чуждестранна помощ за Венецуела въпреки дълбоката икономическа криза, довела до недостиг на храни и лекарства и до хиперинфлация.
По-рано лидерът на венецуелската опозиция Хуан Гуайдо заяви, че вече контролира петролната корпорация Ситго (Citgo), основен акционер в която е венецуелската държавна петролна компания "Петролеос де Венесуела" (PDVSA), съобщи ТАСС.
Властите "искаха да откраднат всичко, но ние вече получихме контрол над Ситго и лиценз за продължаване на работата на компанията, като така спасихме важен национален актив", написа Гуайдо в Туитър.
На 28 януари САЩ въведоха санкции срещу PDVSA. В резултат доставките на петрол от Венецуела за САЩ спаднаха рязко. На Ситго, американския филиал на PDVSA, обаче беше позволено да продължи да работи в САЩ, стига да не превежда получените средства по сметките на компанията-майка.
Следете с Фактор
Чичо доктор
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
- 09:52, 24 Ноември, 2024
България
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
- 09:26, 24 Ноември, 2024
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.