Неотдавнашната масова кибератака на компютри с операционна система Windows чрез използване на вируса WannaCry е причинила щети, чиито размер надхвърля 1 милиард долара, съобщи информационната служба McClatchy, позовавайки се на американски експерти.
"Предполагаемите щети, нанесени от WannaCry само през първите четири дни, са превишили 1 милиард долара, като се отчита мащабното спиране на производството в големи организации по целия свят", отбеляза ръководителят на компанията KnowBe4 Стю Шауърман.
В анализа си той е включил загубата на данни, понижението на производителността, прекъсването на работата на организациите, съдебните експертизи, накърняването на репутацията и други фактори.
Групата хакери, укриваща се под псевдонима Shadow Brokers, още миналата година представи софтуера, използван за хакерската атака. Софтуерът, както съобщиха хакерите, е разработен от Агенцията за национална безопасност на САЩ. След това в него, според специалистите, са направени редица подобрения, след което се появява и WannaCry.
На 12 май с помощта на вирус хакери атакуваха компютри по целия свят. За отключване на заразен компютър нападателите поискаха да им бъдат прехвърлени 600 долара във виртуалната валута биткойн, заплашвайки в противен случай напълно да изтрият данните от твърдия диск. Най-голям брой хакерски атаки бяха регистрирани в Русия.
По данни на американските експерти нападателите са получили общо 302 плащания в размер на около 116 500 долара.
/БТА/
Следете с Фактор
България
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер,
- 10:02, 24 Ноември, 2024
Чичо доктор
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
- 09:52, 24 Ноември, 2024
България
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
- 09:26, 24 Ноември, 2024
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.