24 Ноември, 2024

Шулц критикува Ердоган заради отношението му към свободата на словото

Шулц критикува Ердоган заради отношението му към свободата на словото

Председателят на Европарламента Мартин Шулц подложи на остра критика турския президент Реджеп Ердоган заради неговото отношение към медиите и свободата на словото. Заради сатирично видео по немската телевизия NDR, осмиващо Ердоган, турското Министерство на външните работи бе привикало немския посланик в Анкара. 

Видеото със сатирична песен за Ердоган събра над 5 млн. гледания, към него бяха добавени и субтитри на английски език. „Неприемливо е президент на друга държава да изисква от нас в Германия да ограничим демократичните права, само защото той бе окарикатурен“, заяви Мартин Шулц в интервю за вестник „Билд ам Зонтаг“. 

По думите му сатирата е базов елемент от демократичната култура и дори турският президент трябва да се примири с това. Шулц подчерта, че съвместната работа с Турция по мигрантската криза не е повод за въздържане от критика по други въпроси. „Ние не трябва да премълчаваме нарушаването на основните човешки права в Турция, само защото работим съвместно върху решаването на проблема с бежанците. Напротив, ние трябва да разобличаваме тези нарушения и постоянно да водим диалог с Турция за свободата на словото и въпросите с правата на човека“, изтъкна Шулц. Реджеп Ердоган е известен с болезнената си реакция на критиките. В момента 1845 турски граждани са разследвани по обвинение за оскърбяване на президента на страната. За такова оскърбление законът предвижда глоба или затвор от 1 до 4 години. Опозицията обвинява властта, че законът е репресия срещу несъгласните с политиката на държавния глава. 

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.