Пред войната всички сме равни и трябва да бъдем първо хора, заяви президентът на ПЕС от база на кюрдските бойци близо до фронтовата линия. Лидерът на ПЕС Сергей Станишев и водената от него делегация посети бежански лагер край Арбат и позициите на кюрдските бойци пешмерга близо до Киркук, на 30 км от фронтовата линия с групировката "Ислямска държава", съобщиха от пресслужбата му.
"Да говориш за войната срещу ИД от комфорта на офиса е едно, но да видиш обстановката на място е съвсем друго. Ние сме единственото политическо семейство, което държи да е близо до мястото на действието. Всички виждаме безпрецедентният мигрантски и бежански натиск към Европа, но това е само малка част от проблем с глобални мащаби.
Броят на хората, които са загубили домовете и поминъка си в резултат на конфликтите и разрушенията е огромен не само в Сирия, но и в съседните й страни - Ливан, Йордания, Ирак, Турция. Тези държави, освен сложната вътрешна ситуция, трябва едновременно да се сражават с "Ислямска държава" и да дават подслон на стотици хиляди бежанци.
Това поставя социалните и икономическите им системи под огромен натиск. Животът на хората е под заплаха всеки ден. Те имат нужда от помощта на Европа именно тук, близо до дома, за да могат един ден да се върнат и да възстановят къщите, живота и страната си отново", заяви Станишев. Посещението е част от програмата на мащабната конференция, организирана от ПЕС в Сюлеймания, Иракски Кюрдистан. В него се включиха леви евродепутати и депутати от Великобритания, Франция, Германия, Испания, Италия, Швеция, Холандия, както и представители на прогресивни партии от региона на Близкия Изток и Северна Африка - Ирак, Сирия, Иран, Бахрейн, Йордания, Ливан, Мароко, Тунис, Египет, Палестина, Турция, представители на редица неправителствени организации и агенциите на ООН.
"Тук, в лагера до Арбат, живеят около 14 000 вътрешно разселени иракчани. Въпреки лишенията, успешно съжителстват язиди, сунити, шиити и шабак с надеждата един ден да се върнат у дома. Мнозина намират препитание в Арбат и района на Сюлеймания, защото хората ги приемат добре. В трите училища в лагера, управляван от Върховния комисариат за бежанците на ООН и Министерството за бежанците на Иракски Кюрдистан, има повече от 5 000 деца. Въпреки недостига на учители и учебни пособия, ограничените възможности на двата медицински центъра в лагера и малкото ресурс, който може да бъде отделен за сигурност, правителството се опитва да осигури най-необходимото на бежанците, а те се чувстват сигурни. Дискриминация между етническите и религиозните групи няма - войната е доказала, че пред нея всички сме равни и трябва да бъдем на първо място хора", каза Станишев.
Още от Свят
Фон дер Лайен напомни за случая "Дебора" по повод Международния ден срещу насилието над жени
"Техните истории трябва да бъдат разказани. Така ще нарушим мълчанието. Така ще сложим край на насилието."
Туристически кораб потъна в Червено море, 17 души са в неизвестност
Няма данни за пострадали българи
В Италия откриха раннохристиянска базилика
Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма